Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 5. máj 2024Meniny má Lesia a Lesana
< sekcia Slovensko

Menia sa pravidlá pre vnútorné prevádzky aj súťažné podujatia

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič počas tlačovej konferencie po stretnutí konzília epidemiológov informuje o ďalšom uvoľňovaní opatrení kvôli pandémii nového koronavírusu, ktoré budú platiť od stredy 3. júna 2020. V Bratislave 1. júna 2020. Foto: TASR - Pavol Zachar

Ruší sa časové obmedzenie pre prevádzky verejného stravovania a takisto sa mení aj počet ľudí za stolom vonku i vnútri.

Bratislava 1. júna (TASR) – Od 3. júna bude minimálna rozlohová plocha vo vnútorných prevádzkach na jedného zákazníka namiesto 15 štvorcových metrov (m2) 10 m2. Médiá o tom informoval premiér Igor Matovič (OĽaNO) v pondelok na tlačovom brífingu po rokovaní s konzíliom odborníkov. V prípade taxíkov sa taktiež mení povinnosť mať fóliou oddelené zadné sedadlá, bude to fungovať na báze dobrovoľnosti. Ruší sa časové obmedzenie pre prevádzky verejného stravovania a takisto sa mení aj počet ľudí za stolom vonku i vnútri.

Naďalej v prípade reštaurácií alebo aj ostatných prevádzok platí tá alternatíva, že 10 m2 alebo odstup zákazníkov dva metre navzájom, alebo vzdialenosť okrajov stolov dva metre,“ dodal Matovič na margo zmeny minimálnej plochy na zákazníka vo vnútorných prevádzkach. Tie si môžu medzi alternatívami naďalej vyberať.

V prípade taxíkov fólia prechádza z pozície povinnej do pozície odporúčanej. Klimatizácia bude dovolená a vyžadovaných 15 minút časového odstupu medzi jednotlivými zákazníkmi sa zruší,“ dodal Matovič s tým, že od taxikárov sa bude naďalej vyžadovať dezinfekcia priestoru po predošlom zákazníkovi.

V prípade verejného stravovania sa ruší časové obmedzenie, ktoré bolo do 22.00 h. Takže platí čisto VZN, čiže to, ako si to zariadi obec alebo mesto u seba na svojom území, to platí. Časové obmedzenie z pohľadu hygieny platiť nebude žiadne,“ dodal Matovič. V tomto kontexte premiér takisto potvrdil zrušenie limitu počtu ľudí za stolom.

Ako odpovedal premiér na novinársku otázku, v nedeľu obchody ostávajú naďalej zatvorené pre sanitárne potreby. Na zasadnutí konzília diskutovali aj o medzinárodnej doprave, ako Matovič avizoval, tá bude povolená v momente, keď sa Slovensko otvorí úplne (bez obmedzenia 48 hodín).

Na konci, keď si to spočítate, zistíte, že veľa toho už zatvoreného alebo obmedzeného na Slovensku nebude,“ uzavrel Matovič. Všetky podrobnosti má podľa premiérových slov zverejniť Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR počas utorka (2. 6.).


Predseda vlády SR Igor Matovič po stretnutí konzília epidemiológov informoval o ďalšom uvoľňovaní opatrení kvôli pandémii nového koronavírusu v Bratislave 1. júna 2020. Na snímke zmeny, ktoré budú platiť od stredy 3. júna 2020.
Foto: TASR - Pavol Zachar


Od 3. júna sú povolené súťažné podujatia



Od stredy 3. júna sú na Slovensku povolené športové súťažné podujatia. Otvoria sa už aj všetky vnútorné športoviská pre verejnosť. Predseda vlády SR Igor Matovič to v spoločnosti konzília odborníkov oznámil na pondelkovej tlačovej konferencii k uvoľňovaniu opatrení v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas už pred dvoma týždňami avizoval, že v ďalšej fáze od 3. júna plánujú umožniť aj vrcholové súťaženie a šéf vládneho kabinetu tento krok v pondelok potvrdil. "Je to ďalšia dobrá správa pre slovenský šport. Netajím sa tým, že som zástancom možno o trošku rýchlejšieho uvoľňovania opatrení, ale rešpektujem názory odborníkov. Teším sa, že slovenský šport sa zase posunie ďalej aj v príprave na konkurenciu, ktorá je v zahraničí," reagoval prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel pre TASR. Od 10. júna sa na hromadných podujatiach vrátane športových bude môcť zúčastniť maximálne 500 osôb, od 1. júla do konca roka maximálne 1000 osôb. "Berie sa to ako hromadné podujatie, je tam rovnaké obmedzenie. Keď to poviem zjednodušene, od 10. júna môže byť na futbale 500 ľudí," povedal Matovič na tlačovej konferencii s tým, že podrobnosti zverejní v priebehu utorka Úrad verejného zdravotníctva.

Únia ligových klubov (ÚLK) ako riadiaca organizácia futbalovej Fortuna ligy už minulý týždeň avizovala, že ak by 3. júna prišlo k povoleniu organizovania športových podujatí súťažnej povahy a zároveň by mala štátnymi orgánmi jasne nastavené pravidlá v zmysle Manuálu organizácie zápasov, je plánovaný termín reštartu najvyššej slovenskej súťaže reálny. "Pre nás znamená táto informácia, že reštart Fortuna ligy 13. júna je reálny. Takisto pozitívne vnímame informáciu o prítomnosti 500 divákov na tribúnach. Veríme, že čoskoro príde i k potvrdeniu Manuálu organizácie zápasov Fortuna ligy, ktorý sme vypracovali a už dávnejšie predložili Úradu verejného zdravotníctva. Návrat futbalu je pozitívnym signálom voči verejnosti, že život sa vracia do bežných koľají," reagovala ÚLK vo svojom stanovisku.

K plošnej výluke športového života došlo na Slovensku 9. marca. Ústredný krízový štáb SR a dosluhujúca vláda Petra Pellegriniho vydali nariadenie okamžitého zákazu usporiadania všetkých športových podujatí v krajine. Opatrenie bolo vydané predbežne na dva týždne, postupne sa však rozšírilo splynutím s ďalšími mimoriadnymi opatreniami proti šíreniu koronavírusu nového typu (ochorenie COVID-19). Športová uzávera začala platiť hneď na druhý deň v utorok a len v prebiehajúcom týždni sa dotkla 44 zápasov najvyšších súťaží najvýznamnejších kolektívnych odvetví. Zrušili sa tiež už nachystané domáce šampionáty v behu na lyžiach, strelectve zo vzduchových zbraní, v atletických viacbojoch a v squashi.

O šesť týždňov neskôr otvorili na Slovensku vonkajšie športoviská bez šatní a sociálnych zariadení. V rámci prvej fázy uvoľňovania opatrení sprístupnili zariadenia pre rekreačný šport a tréningy vrcholových športovcov v bezkontaktných odvetviach. Teda tenisové kurty, golfové ihriská, atletické dráhy, hrádze pre cyklistov, cyklistické dráhy i BMX-trate, vodnoslalomárske kanály, kanoistické areály, strelnice, či motoristické okruhy.

Od stredy 20. mája sú v rámci štvrtej fázy otvorené vnútorné plavárne a športoviská pre organizované športové kluby. Zároveň sa otvorilo aj prevádzkovanie kontaktných športov vo vonkajších priestoroch. Táto vlna sa ešte netýkala vstupu na plavárne a do športových hál pre verejnosť, došlo k nej začiatkom júna.