Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. júl 2024
< sekcia Slovensko

Od prvej úspešnej transplantácie srdca na Slovensku uplynie 23 rokov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Lekársky tím pod vedením profesora Viliama Fischera transplantoval srdce vtedy 58-ročnému Štefanovi Petríkovi z Jura nad Hronom.

Bratislava 20. marca (TASR) – V Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) po prvý raz úspešne transplantovali srdce pred 23 rokmi. V ére novodobej samostatnej Slovenskej republiky sa tak stalo po viacročnej príprave v noci z 20. na 21. marca 1998. TASR o tom informovala hovorkyňa Soňa Valášiková.

Ako priblížila, lekársky tím pod vedením profesora Viliama Fischera transplantoval srdce vtedy 58-ročnému Štefanovi Petríkovi z Jura nad Hronom. Ten žil s transplantovaným srdcom 9,5 roka, nezomrel na srdcové ochorenie. Systematický program transplantácie srdca na Slovensku založil profesor Juraj Fabián.

"Aktuálne sa v národnom ústave podarilo úspešne transplantovať srdce 399 osobám, z toho 384 bolo dospelých pacientov a 15 detí. Do dlhodobej starostlivosti prebral ústav 58 Slovákov, ktorí podstúpili transplantáciu srdca v zahraničí, prevažne v susednom Česku, do roku 1998," povedala Valášiková s tým, že ku koncu minulého roka bolo na čakacej listine na transplantáciu 49 pacientov.

Doplnila, že NÚSCH počas pandémie nového koronavírusu úspešne zrealizoval 20 transplantácií srdca. V minulom roku išlo celkovo o 25 transplantácií. Ide o najvyšší počet transplantácií srdca v porovnaní s minulými rokmi. Štyri srdcia darcov boli zo susednej Českej republiky. V tomto roku sa v národnom ústave zrealizovala zatiaľ jedna transplantácia srdca.

Ako uviedla primárka oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca Eva Goncalvesová, rozsah skúseností, aj výsledky programu transplantácie srdca v NÚSCH sú porovnateľné s najvyspelejšími pracoviskami v Európe. "Počet transplantácií srdca v SR stagnuje v poslednej dobe približne na 20 ročne, čo zďaleka nezodpovedá počtu čakateľov. Hlavným dôvodom je nedostatok darcov. Každý úspešný transplantačný program závisí od identifikácie potenciálneho darcu," povedala s tým, že počas minulého roka bolo ohlásených 48 potenciálnych darcov srdca.

V rámci realizácie transplantačného programu úzko spolupracujú Klinika kardiochirurgie NÚSCH pod vedením prednostu Michala Hulmana, oddelenie zlyhávania a transplantácie srdca NÚSCH pod vedením primárky Evy Goncalvesovej, oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny NÚSCH pod vedením primárky Ingrid Olejárovej či ďalšie pracoviská ústavu a iné zdravotnícke zariadenia.

Historicky prvú transplantáciu srdca na svete uskutočnil Christiaan Barnard 3. decembra 1967 v Kapskom meste.