< sekcia Slovensko

Od začiatku marca vyvrátila polícia viac ako 65 hoaxov o koronavíruse

Ilustračná snímka. Foto: TASR Roman Hanc

Objavili sa zábery na falošné obete epidémie či na postrek obyvateľstva.

Bratislava 10. júna (TASR) - Policajný zbor (PZ) SR od začiatku marca vyvrátil viac ako 65 hoaxov o novom koronavíruse. Prostredníctvom stránky na sociálnej sieti Hoaxy a podvody – Polícia SR komunikoval s verejnosťou, aby zamedzil šíreniu dezinformácií o víruse. TASR o tom informoval hovorca Prezídia PZ SR Michal Slivka.

Polícia postupne vyvracala hoaxy o utajovaní počtu nakazených, utajovaní nových prípadov, tajných informáciách od slovenského lekára z Číny, o receptoch na prevenciu pred infekciou alebo receptoch na liečbu. Tiež informácie o falošných SMS správach od štátnych inštitúcií a falošných zvukových nahrávkach šírených v súkromných správach a četoch. Taktiež pátrali po ich autoroch a vďaka masovému zdieľaniu vypátrali najmenej jednu osobu. Medzi ďalšie hoaxy šírené počas pandémie patrili správy o tajných prípravách na totálnu izoláciu Bratislavy, o prevoze choroby COVID-19 vlakom, o tom, že Európska únia a NATO nerobia nič na pomoc členským štátom, o koronavíruse ako biologickej zbrani či o cielenom nakazení Rómov.

Objavili sa zábery na falošné obete epidémie či na postrek obyvateľstva. Polícia musela vyvracať aj "tajné informácie od kamaráta z krízového štábu", špekulatívne spájanie smrti osoby s koronavírusom, informácie o tajnom pokyne premiéra Igora Matoviča, o očipovaní obyvateľstva a šírení ochorenia prostredníctvom 5G siete. Objavili sa falošné správy, ktoré informovali adresáta, že jeho príbuzný zomrel, ale tiež správy zľahčujúce pandémiu a počet obetí.

"Už v marci bolo možné konštatovať, že dezinformácie o koronavíruse neboli šírené v takej miere a intenzite ako iné, štandardné hoaxy. Zaujímavosťou je, že sa tejto téme nevenovali vo veľkom rozsahu ani známe konšpiračné médiá," tvrdí Slivka.

Policajný zbor poďakoval za spoluprácu pri popieraní hoaxov ministerstvu zahraničných vecí SR, Ministerstvu obrany SR, Ozbrojeným silám SR, Ministerstvu zdravotníctva SR, Úradu verejného zdravotníctva SR, Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb a Zastúpeniu Európskej komisie na Slovensku. Tiež ďakuje aktívnym občanom, ktorí políciu informujú o šírených dezinformáciách. Súčasťou externej komunikácie boli aj upozornenia na podvodné stránky zamerané napríklad na fiktívny predaj rúšok, fiktívne súťaže o rúška a iné zdravotnícke pomôcky.