Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Slovensko

Odborári oznámia, koľkí lekári sa k štvrtku rozhodli podať výpovede

Na snímke šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský. Foto: TASR - Pavol Zachar

Napriek návrhu zvýšenia miezd zdravotníkov, o ktorom sa aktuálne rokuje v parlamente, Visolajský vyzval lekárov na podanie výpovedí.

Bratislava 29. septembra (TASR) - Lekárski odborári vo štvrtok poobede oznámia, koľkí lekári sa rozhodli podať výpovede. Informovať o tom budú na tlačovom brífingu o 13.00 h pred Univerzitnou nemocnicou v Bratislave. TASR o tom informovalo Lekárske odborové združenie (LOZ).

Viaceré fakultné a univerzitné nemocnice v Bratislave aj v regiónoch pre TASR vo štvrtok uviedli, že zatiaľ žiadne výpovede lekárov neevidujú. Šéf LOZ Peter Visolajský pre TASR povedal, že výpovede chcú lekári podať na tlačovom brífingu, počty sa podľa jeho slov zatiaľ menia.

Ministerstvo zdravotníctva v stredu (28. 9.) kritizovalo Visolajského prístup, ktorý podľa neho sprostredkúva lekárom neúplné alebo žiadne informácie o plnení ich požiadaviek a mnohí sú tak uvádzaní do omylu. "Máme za to, že prístup vedenia LOZ je neférový, keď opakovane počas prebiehajúcich rokovaní cielene mení požiadavky," uviedol komunikačný odbor rezortu. Zdôraznil, že ministerstvo má absolútny záujem riešiť situáciu v zdravotníctve. Zároveň poukázalo, že "nájsť dohodu si však vyžaduje splniť tri základné podmienky u zainteresovaných strán - byť slušný, byť kompetentný a v neposlednom rade chcieť."

V univerzitných a fakultných nemocniciach ani kardioústavoch zatiaľ žiadne výpovede nepadli, nemocnice však situáciu sledujú. "Nemáme žiadne informácie o podávaných výpovediach, zatiaľ nám neboli doručené žiadne," uviedla hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Eva Kliská. Rovnaká situácie je aj v košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura. "Pre všetky medicínske pracoviskách má nemocnica vytvorené krízové scenáre pre rôzne počty výpovedí tak, aby sme vedeli zabezpečiť akútnu zdravotnú starostlivosť, plynulú prevádzku a aby sa v minimálnej miere skomplikovalo poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientom, u ktorých ide o odkladnú zdravotnú starostlivosť," deklarovala hovorkyňa Monika Krišková.

Univerzitná nemocnica Martin má pripravený krízový scenár. "Ale ťažko sa to rieši vo fiktívnej rovine. Musíme počkať do piatka, ako sa reálne situácia u nás vyvinie," povedala hovorkyňa zariadenia Katarína Kapustová.

Ani Fakultná nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch nemá zatiaľ žiadne výpovede a ani vedomosť o počtoch lekárov, ktorí ich plánujú podať. "Vzhľadom na to, že nepoznáme presné počty, nevieme, na akú situáciu sa máme pripraviť. Všetko záleží na počte lekárov, ktorí sa napokon rozhodnú dať výpovede a na zložení jednotlivých oddelení v nemocnici," doplnil hovorca nemocnice Ján Baček.

LOZ už dlhšie avizuje podanie výpovedí lekárov na znak nesúhlasu s aktuálnymi podmienkami v systéme. Združenie ešte vo februári predstavilo osem požiadaviek, ktoré by mohli zdravotníctvu pomôcť. Napriek návrhu zvýšenia miezd zdravotníkov, o ktorom sa aktuálne rokuje v parlamente, Visolajský vyzval lekárov na podanie výpovedí.

Akcia hromadných výpovedí lekárov otriasla slovenským zdravotníctvom koncom roku 2011. Odchod asi 1200 lekárov z nemocníc vtedy viedol k vyhláseniu núdzového stavu. Do akcie sa pôvodne zapojilo vyše 2400 lekárov, nakoniec na svojej výpovedi trvala asi polovica z nich. Zdravotníci sa vtedy rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich požiadaviek.