< sekcia Slovensko

Odborári: Pre personál nemocníc treba zabezpečiť ochranné prostriedky

Ilustračná snímka. Foto: TASR Ján Krošlák

Odborári upozorňujú, že slovenské nemocnice sú personálne poddimenzované a možno očakávať, že aj v najbližších týždňoch budú čeliť veľkému náporu.

Bratislava 20. marca (TASR) - Lekárski odborári vyzývajú súčasnú aj budúcu vládu SR, aby sa vyvarovala neopodstatnených nákupov drahej zdravotníckej techniky a sústredila sa na zabezpečenie dostatku ochranných a dezinfekčných prostriedkov pre personál nemocníc. TASR o tom informoval predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.

Odborári upozorňujú, že slovenské nemocnice sú personálne poddimenzované a možno očakávať, že aj v najbližších týždňoch budú čeliť veľkému náporu. Preto je podľa nich dôležité chrániť zdravotníkov pred novým koronavírusom, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19.

Preventívne opatrenia, ktoré vláda doteraz prijala, LOZ víta a vyzdvihuje zodpovedný prístup slovenskej verejnosti. "Nosenie rúšok, dodržiavanie hygieny, umývanie rúk a nestretávanie sa ľudí je momentálne jedno z najdôležitejších opatrení, ktoré môžu zabrániť katastrofe. Vyzývame verejnosť, aby v tejto podpore boja s pandémiou nepoľavovala ani v nasledujúcich dňoch," uviedol Visolajský.

Na bratislavskom Letisku Milana Rastislava Štefánika vo štvrtok (19. 3.) popoludní pristálo lietadlo so zdravotníckym materiálom z Číny, ktorý má pomôcť v boji so šírením nového koronavírusu. Prevzali ho dosluhujúci predseda vlády SR Peter Pellegrini a ministerka vnútra SR Denisa Saková (obaja Smer-SD). Premiér priblížil, že ide o milión jednorazových ochranných rúšok a viac ako 100.000 testov na rýchle detegovanie ochorenia COVID-19.