Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Slovensko

Odpadkov je v tatranských plesách čoraz menej, štyri vyčistia potápači

Na snímke Popradské pleso a Mengusovská dolina zo Sedla pod Ostrvou vo Vysokých Tatrách. Foto: TASR Oliver Ondráš

Týchto mužov i ženy spája spoločná vášeň - potápanie - a najmä chuť priložiť ruku k čistejšej tatranskej prírode, upozornil Spitzkopf.

Vysoké Tatry 12. októbra (TASR) - Jubilejný tridsiatykrát budú potápači čistiť tatranské plesá, okrem štyroch horských jazier sa v piatok 13. októbra ponoria aj do kameňolomu pri Poprade. Odpadkov na ich dne nachádzajú čoraz menej, aj po troch dekádach je však stále čo vyťahovať. Uviedol to koordinátor akcie Peter Spitzkopf zo Správy Tatranského národného parku (TANAP) s tým, že desiatky dobrovoľníkov sa hneď zrána vydajú na Popradské, Velické, Štrbské a Nové Štrbské pleso i do popradskej mestskej časti Kvetnica.

"Týchto mužov i ženy spája spoločná vášeň - potápanie - a najmä chuť priložiť ruku k čistejšej tatranskej prírode," upozornil Spitzkopf. Za ostatné tri desaťročia oni a ich predchodcovia vďaka akcii Čisté vody zbavili svet pod hladinou 7203 kilogramov odpadkov. Potrebovali na to presne 1945 ponorov. "Nás teší, že smetí v plesách z roka na rok ubúda. Vo Velickom plese nachádzame v poslednom období minimum odpadu. Veríme, že tento pozitívny trend budeme môcť potvrdiť aj po piatkovej akcii," dodal Spitzkopf. Práve Správa TANAP-u zastrešuje túto aktivitu, ktorá je "mladšou sestrou" Čistých hôr. Tieto dve podujatia podľa ochranárov spolu tvoria tandem prospešných a osvetových akcií s dlhoročnou tradíciou.

Už tradične je akcia súčasťou Medzinárodného festivalu potápačských filmov. Jeho 38. ročník štartuje súbežne s Čistými vodami v piatok na Štrbskom Plese. Do soboty 14. októbra ponúkne festival fotografie a filmy spod vodnej hladiny. Spomedzi súťažných snímok porota vyberie filmársky počin, ktorý získa Grand Prix, ako i TOP fotografa.