Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech
< sekcia Slovensko

V kauze nákupu odpočúvacieho systému obvinili Lipšicových mužov

Na snímke Marcel Klimek Foto: TASR/Michal Svítok

Informovala o tom dnes vo svojom blogu investigatívna novinárka Júlia Mikolášiková.

Bratislava 2. septembra (TASR) - V kauze nákupu odpočúvacieho systému obvinili Milana Krajniaka a Marcela Klimeka, ktorí pôsobili na ministerstve vnútra za éry Daniela Lipšica. Informovala o tom dnes vo svojom blogu investigatívna novinárka Júlia Mikolášiková.

"Vyšetrovateľ oboch obvinil z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spáchaného formou spolupáchateľstva," uviedol pre blog zdroj blízky advokátom obvinených. Spresnil, že v prípade ide o nákup odpočúvacieho zariadenia cez firmu ORGA-TRADE. "Celková spôsobená škoda je 8,756 milióna eur," dodal. K obvineniu došlo ešte v polovici augusta.

Ako pripomína novinárka vo svojom blogu, Krajniak bol na ministerstve vnútra Lipšicovým poradcom pre rómsku problematiku. Z funkcie odišiel v januári 2012, pretože sa jeho meno objavilo v údajnom spise Gorila, v ktorom sa okrem iného hovorilo o Krajniakových aktivitách ako člena Prezídia Fondu národného majetku (FNM). V spise sa uvádza, že Krajniak mal byť jedným z "rozhodujúcich piatich hlasov", ktoré mala na svojej strane Anna Bubeníková (podľa spisu neoficiálne viedla Výkonný výbor FNM).

Keď Lipšic v lete založil stranu NOVA, Krajniak sa pridal k jeho družine. Tento rok v júni zo strany odišiel.

Marcel Klimek je zase aktuálne podpredsedom NOVA, v období, keď Lipšic šéfoval rezortu vnútra, bol na ministerstve vedúcim služobného úradu.

Práve Lipšic, keď bol ministrom vnútra, rozhodol, že pre Slovensko je potrebné kúpiť nové zariadenia na odpočúvanie. "Máme tu systém, ktorý bol inštalovaný v roku 1997 Slovenskou informačnou službou počas pôsobenia Ivana Lexu. Ktovie, ako ten systém bol presne inštalovaný a či umožňuje alebo neumožňuje nelegálne odpočúvanie. To dnes nie je schopný na sto percent garantovať nikto," vyhlasoval Lipšic ako minister.

Pôvodne plánovalo Ministerstvo vnútra SR modernizovať súčasný odpočúvací systém. Lipšic dokonca podpísal zmluvu v hodnote šesť miliónov eur. Vo vtedajšej koalícii však prevládol názor, že bude efektívnejšie kúpiť nový. "Nakupujeme ho teda po dohode v koalícii a s predsedníčkou vlády," tvrdil tlačový odbor ministerstva v období, keď mu šéfoval Lipšic. Ministerstvo pri výbere oslovilo osem výrobcov odpočúvacej techniky, vrátane súčasného dodávateľa, ktorým je firma Verint Systems z Izraela.

V novembri 2010 Lipšic navštívil Izrael, aby sa stretol s predstaviteľmi spoločnosti Verint. Sprevádzali ho Krajniak, policajný viceprezident Ľubomír Ábel a aj podnikateľ Miloš Žiak, ktorý je šéfom Izraelskej obchodnej komory na Slovenska.

Odpočúvací systém patrí do režimu utajenia a verejnosť sa tak oficiálne nedozvie, aká bola jeho skutočná cena. Nový odpočúvací systém dodnes nefunguje. Dodáva dnes okrem iného na svojom blogu novinárka Mikolášiková.

D. LIPŠIC: Prokuratúra alebo polícia koná na pokyn J. Haščáka

Na snímke Daniel Lipšic počas brífingu s novinármi
Foto: TASR/Martin Baumann
Obvinenie Milana Krajniaka a Marcela Klimeka v kauze nákupu odpočúvacieho systému je podľa exministra vnútra Daniela Lipšica (NOVA) absurdné. Ide zrejme o ďalší pokus finančnej skupiny Penta o diskreditáciu jeho osoby a jeho ľudí. Vyplýva to z dnešných Lipšicových vyjadrení, ktorými reagoval na obvinenie.

"Penta sa možno snaží oslabiť moje postavenie," povedal dnes Lipšic na tlačovej konferencii v parlamente. Jaroslav Haščák z Penty sa podľa neho údajne necháva počuť, že Lipšic je pre neho verejný nepriateľ číslo jeden. Podľa Lipšica je Haščák aj za obvinením Milana Krajniaka a Marcela Klimeka.

Exminister vnútra povedal, že podľa neho prokuratúra alebo polícia koná na pokyn Haščáka. Lipšic mal údajne informácie o tom, že Haščák sa pokúša ovplyvňovať prokuratúru, aby vzniesla obvinenie voči nemu, Milanovi Krajniakovi a Marcelovi Klimekovi už dlhšie. Informoval o tom podľa vlastných slov generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára aj ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD). "Vzali to na vedomie," poznamenal Lipšic.

Informácie o nefunkčnom odpočúvacom systéme považuje Lipšic za šírenie dezinformácií. Podľa neho je v poriadku. Lipšic vyhlásil, že ak sú pochybnosti o výhodnosti nákupu, obvinený mal byť aj on. "Výber nového moderného odpočúvacieho systému, ktorý zabraňuje kšeftom s odpočúvaniami, bol robený s mojím vedomím," uviedol.

Finančné skupiny vyzval, aby ho obvinili, ak majú pochybnosti o systéme. "Nemám imunitu, tak smelo do toho," vyzýval dnes Lipšic. Dodal, že na ministerstve vnútra je dosť listinných dokumentov v jeho prospech. Zdôraznil, že systém bol vybraný nad rámec zákona, išlo o najlepšiu ponuku.

Útoky zo strany finančných skupín podľa Lipšica prichádzajú preto, že NOVA je jediná strana na Slovensku, ktorá odhaľuje kauzy finančníkov. Lipšic tvrdí, že starý odpočúvací systém vyhovoval finančnej skupine Penta. "Profitovala z neho," povedal s tým, že Penta pracuje spravodajským systémom východného typu. Viacerí ľudia z nej študovali podľa Lipšica v Moskve.

Daniel Lipšic poukázal na to, že útoky na jeho osobu prichádzali aj keď sa začala vyšetrovať kauza Gorila, v ktorej sa spomína Jaroslav Haščák. "Skúšali na mňa všeličo. Čokoľvek, čo mohlo zdiskreditovať mňa a mojich blízkych," uviedol Lipšic. Poukázal aj na esemesky zverejnené na internete.

"Poslanec Lipšic nezaujíma našu investičnú skupinu, a preto nemáme ani záujem bližšie komentovať a riešiť jeho problémy," reagoval hovorca Penty Martin Danko. Dodal, že predstavitelia a pracovníci Penty sú dostatočne zaneprázdnení riadením portfólia firiem a investícií, v ktorých spoločnosť zamestnáva v celom regióne

"K žiadnemu kontaktu medzi našimi predstaviteľmi a pracovníkmi policajných zložiek či prokuratúry, ktoré by sa týkali trestnoprávnych aspektov spravovania Ministerstva vnútra SR Danielom Lipšicom a jeho spolupracovníkmi, nikdy a nijak nedošlo," vyhlásil Danko.