Quantcast
< sekcia Slovensko

Odsúdenému B. Adamčovi vymeral ŠTS nový trest 25 rokov

Na archívnej snímke zo 16. marca 2016 na Branislav A. na procese v kauze dvojnásobnej vraždy v Moste pri Bratislave. Foto: TASR - Ivan Kríž

Adamčovi povolili obnovu konania v prípade vraždy podnikateľa Mariána Karcela z roku 2000. Dostal vtedy 15 rokov väzenia.

Banská Bystrica 8. apríla (TASR) – Odsúdenému niekdajšiemu členovi východoslovenského podsvetia Branislavovi Adamčovi vymeral v piatok Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, nový trest 25 rokov. Predtým mal doživotie a to mu prokurátor navrhoval opäť. Aj on, aj Adamčo podali v súdnej sieni odvolanie. Rozsudok nie je právoplatný, rozhodovať bude Najvyšší súd (NS) SR.

Senát súdu musel konať, pretože Adamčo v inej trestnej veci uspel so žiadosťou o obnovu konania, a teda sa zrušili aj ostatné tresty. Bol teda bez právoplatného trestu a od januára tohto roka „iba“ vo väzbe. Celkovo si už odsedel 16 rokov.

Adamčovi povolili obnovu konania v prípade vraždy podnikateľa Mariána Karcela z roku 2000. Dostal vtedy 15 rokov väzenia. Obnovu konania mu povolil Krajský súd v Banskej Bystrici, čo potvrdil aj NS SR.

Doživotie mu už dal ŠTS ako súhrnný trest za členstvo v zločineckej skupine a vraždu Arpáda Nistora z roku 2004.

Na ŠTS v piatok išlo iba o výšku trestu. Vypovedala znalkyňa, ktorá potvrdila, že do istej miery je schopný resocializácie. Od roku 2007 ho vyšetrovala päťkrát.

„Rozhodnutie nás neprekvapilo, pretože všetky signály, ktoré sme od začiatku verejného zasadnutia mali, smerovali k takému rozhodnutiu. Podali sme odvolanie, bude teda na NS SR, ako sa s tým vysporiada. Môj klient je nevinný v tejto veci. Malo by sa postupovať tak, že táto vec bude v tomto zložení senátu opätovne prejednaná od začiatku, teda všetky dôkazy, a až následne môže byť rozhodnutie o tom, aký trest za vinu alebo nevinu, ktorá by mala byť preukázaná,“ reagoval po verdikte obhajca Milan Kuzma.

Zdôraznil, že výchovný účel trestu bol už dávno vykonaný. Jeho klient má podľa neho navyše veľmi silné väzby na rodinu.