Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 9. december 2023Meniny má Izabela
< sekcia Slovensko

Odsúdený sátorovec Zakál neuspel s návrhom na povolenie obnovy konania

Na archívnej snímke František Zákal. Foto: TASR - Dušan Hein

Najvyšší súd 30. mája zamietol sťažnosť Františka Z. proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu z 15. februára, priblížila hovorkyňa.

Bratislava 9. júna (TASR) - Odsúdený bývalý vysokopostavený člen zločineckého gangu sátorovcov František Zakál neuspel s návrhom na povolenie obnovy konania. Najvyšší súd (NS) SR zamietnutím Zakálovej sťažnosti potvrdil skoršie rozhodnutie banskobystrického pracoviska Špecializovaného trestného súdu (ŠTS). Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytla hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

"Najvyšší súd 30. mája zamietol sťažnosť Františka Z. proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu z 15. februára," priblížila hovorkyňa.

Zakál, prezývaný Shrek, si odpykáva právoplatný 25-ročný trest odňatia slobody, na ktorý ho v novembri 2019 odsúdil NS SR za účasť na úkladnej vražde, založení, zosnovaní a podporovaní zločineckej skupiny a aj za krivú výpoveď. Tej sa mal dopustiť v roku 2005, keď krivo vypovedal v snahe zdiskreditovať bývalého viceprezidenta Policajného zboru Jaroslava Spišiaka o tom, že prijal úplatok vo výške 300.000 slovenských korún.

Sátorovci pôsobili na južnom Slovensku a v Maďarsku od roku 1999 do roku 2010. Páchali násilnú a majetkovú trestnú činnosť, najmä vraždy, likvidovali aj členov konkurenčného gangu pápayovcov a tzv. biele kone. Podľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry sátorovci v počte vrážd nemajú konkurenciu nielen na území Slovenska.