< sekcia Slovensko

Okresný súd v Trnave prepustil Borženského podmienečne

Na snímke pojednávanie o žiadosti Dušana Borženského o prepustenie z väzenia na Okresnom súde Košice II, 1. februára 2019 v Košiciach. Foto: TASR/František Iván

Borženský, prezývaný aj Borža, v minulosti označovaný za bosa košického podsvetia, si odpykáva 23-ročný trest za spolupáchateľstvo v prípade troch vrážd.

Trnava 10. marca (TASR) – Okresný súd (OS) v Trnave v utorok (9. 3.) vyhovel žiadosti odsúdeného Dušana Borženského na podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody. Zároveň mu určil skúšobnú dobu v trvaní sedem rokov s probačným dohľadom vo výmere tri roky. Uznesenie súdu nie je právoplatné, prokurátor podal proti nemu sťažnosť. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského súdu (KS) v Trnave a okresných súdov v jeho obvode Jana Kondákorová.

Borženský, prezývaný aj Borža, v minulosti označovaný za bosa košického podsvetia, si odpykáva 23-ročný trest za spolupáchateľstvo v prípade troch vrážd. Za mrežami strávil približne 20 rokov. Bol odsúdený za spoluúčasť na vraždách Jána Kromku a Karola Kolárika. Priznal sa k objednávke vraždy kosovského Albánca Fadila Pasjaču z roku 2000, pričom uzavrel dohodu o vine a treste s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry. Z dôvodu onkologického ochorenia sa lieči v Nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne, umiestnený je v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Hrnčiarovciach nad Parnou v okrese Trnava. O podmienečné prepustenie žiadal už predtým.

"Súd ako súčasť probačného dohľadu odsúdenému uložil primerané obmedzenie spočívajúce v zákaze požívania alkoholických nápojov a iných návykových látok, tiež v zákaze stretávania sa so spolupáchateľmi alebo účastníkmi trestných činov, za ktoré bol odsúdený," uviedla Kondákorová. Súd mu zároveň uložil povinnosť zamestnať sa v skúšobnej dobe alebo sa uchádzať preukázateľne o zamestnanie, alebo vykonať všetky potrebné kroky na priznanie invalidného dôchodku, prikázal oznamovať probačnému a mediačnému úradníkovi potrebné údaje o spôsobe a zdrojoch svojej obživy, a tieto aj preukazovať a osobne sa hlásiť u probačného a mediačného úradníka v ním určených lehotách, minimálne však raz za dva kalendárne mesiace.