Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 6. jún 2023Meniny má Norbert
< sekcia Slovensko

OĽaNO: Richter v kauze Čistý deň nechránil deti, mal by odstúpiť

Na archívnej snímke resocializačné zariadenie Čistý deň v Galante. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Opozičná poslankyňa Soňa Gaborčáková je celou kauzou znechutená, jej stranícka kolegyňa Anna Verešová si zase myslí, že v kauze zlyhala aj komisárka pre deti Viera Tomanová.

Bratislava 15. februára (TASR) - Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) v kauze resocializačného centra Čistý deň v Galante nechránil deti, ale inštitúcie. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to vyhlásila opozičná poslankyňa Soňa Gaborčáková (OĽaNO) s presvedčením, že minister by mal odstúpiť.

"Rok a pol nechal prípad vyhniť, a tak totálne zlyhal pri ochrane detí. Akreditačná komisia mu odporúčala akreditáciu Čistému dňu odobrať, a to už 14. septembra 2016. Minister tak znáša celú zodpovednosť za všetky zlyhania," uviedla Gaborčáková s tým, že Richtera dobehla pravda.

Podľa jej slov počas roka a pol predstavitelia Smeru-SD neustále presviedčali verejnosť, "že veciam nerozumieme a škandalizujeme ich najlepšieho ministra práce. Oči im nedokázalo otvoriť nič". Gaborčáková tvrdí, že minister nepočúval nikoho. "Naopak, neakceptovaním odborných stanovísk zradil vlastných odborníkov, ktorí čestne a zodpovedne vykonávajú prácu v jeho rezorte. Preto sa oprávnene cítia ako bábky v rukách politikov," myslí si.

Gaborčáková je celou kauzou Čistý deň znechutená. "Keby mal minister Richter aspoň štipku guráže, odstúpil by," dodala. Ak to neurobí, OĽaNO nevylučuje ani jeho ďalšie odvolávanie.

Predsedníčka ľudskoprávneho výboru Anna Verešová (OĽaNO) si myslí, že v kauze zlyhala aj komisárka pre deti Viera Tomanová. "Prekvapil ma jej laxný prístup. Podľa nej vraj nepatríme do parlamentu, lebo sme sa nenaučili rešpektovať platný právny stav. Musím skonštatovať, že Viera Tomanová si nesplnila úlohu stáť vždy na strane detí. Som presvedčená, že komisárka Tomanová nie je spôsobilá na takúto funkciu," uzavrela s tým, že na pôde výboru chce od Tomanovej počuť, ako v celej kauze chránila deti.

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová sa domnieva, že rozhodnutie ministra práce odobrať akreditáciu Čistému dňu prišlo dávno po funuse. "Na druhej strane sa tým potvrdili naše výhrady voči tomuto zariadeniu, na ktoré sme upozorňovali štátne orgány niekoľko mesiacov. Namiesto skutočného záujmu o informácie, ktoré nasvedčovali, že dochádza k sexuálnemu zneužívaniu detí v Čistom dni, sme sa stretali s nepochopiteľnou ochranou jeho zamestnancov zo strany polície, ústredia práce a nakoniec aj ministra práce Richtera. Kauza Čistý deň sa tak stala symbolom toho najhoršieho klientelizmu. Štát reprezentovaný politikmi a nominantmi Smeru-SD, obetoval zdravý duševný vývoj detí," odkázala.

Televízia Markíza v stredu (14.2.) informovala, že ministerstvo práce definitívne zobralo Čistému dňu akreditáciu. Rezort uviedol, že po ukončení správneho konania so všetkými jeho účastníkmi je rozhodnutie účinné. "K právoplatnosti musia byť ešte naplnené podmienky doručenia, čo znamená potvrdenie o prevzatí zásielky alebo uplatnenie fikcie doručenia do 18 dní," povedala Daniela Rodinová z ministerstva práce. Zariadenie sa síce ešte môže odvolať, podnet však bude posudzovať Richter, ktorý nevidí dôvod na zmenu tohto rozhodnutia.