Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. apríl 2024Meniny má Aleš
< sekcia Slovensko

OĽaNO: Zo zvýšených nákladov na SNG môže ťažiť rodina šéfky galérie

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Martin Baumann

Generálna riaditeľka SNG v reakcii pre TASR zdôraznila, že príprava i samotná rekonštrukcia SNG bola od začiatku podrobovaná verejnému dohľadu aj pozornosti kontrolných inštitúcií.

Bratislava 20. januára (TASR) – Jedným z dôsledkov zvýšených nákladov na rekonštrukciu a dostavbu Slovenskej národnej galérie (SNG) môže byť zisk do rodinného rozpočtu, vyplývajúci z príbuzenského vzťahu medzi generálnym projektantom stavby Martinom Kusým a generálnou riaditeľkou inštitúcie Alexandrou Kusou, dcérou architekta. Na pondelkovej tlačovej konferencii na to upozornila poslankyňa NR SR za OĽaNO Natália Milanová. Šéfka SND sa voči takejto konštrukcii ohradzuje a považuje ju za nekorektný prejav predvolebnej kampane.

Milanová pripustila, že Kusá nemohla ovplyvniť súťaž na architekta rekonštrukcie, ktorá sa odohrala v roku 2005 a uspel v nej Kusý. Na svoj post súčasná šéfka nastúpila až v roku 2010. "Od tej doby však pani raditeľka podpísala s ateliérom, kde figuruje pán Kusý minimálne sedem dodatkov, týkajúcich sa rekonštrukcie v sume 1,5 milióna eur. Keď k tomu prirátame pol milióna eur na projektovú dokumentáciu na vybavenie interiéru, mohli by sme povedať, že do rodinného rozpočtu pribudne dva milióny eur," povedala Milanová.

Väčšina dodatkov navyše nie je podľa poslankyne sprístupnených. Vyzýva preto ministerku kultúry SR Ľubicu Laššákovú (Smer-SD) a riaditeľku SNG Alexandru Kusú, aby sa k uvedeným skutočnostiam a možnému konfliktu záujmov vyjadrili. Bude sa snažiť iniciovať ich predvolanie aj na mediálny výbor parlamentu.

Generálna riaditeľka SNG v reakcii pre TASR zdôraznila, že príprava i samotná rekonštrukcia SNG bola od začiatku podrobovaná verejnému dohľadu aj pozornosti kontrolných inštitúcií. Pripomenula, že približne pred dvomi rokmi vykonaný štátny dozor, zameraný na všetky aspekty výstavby vrátane zmluvných vzťahov, neidentifikoval žiadne porušenia či pochybenia spojené s potenciálnym konfliktom záujmov. "To, že k stretu záujmov pri uzatváraní dodatkov s projektantskou kanceláriou nedošlo, konštatovali aj závery auditorskej správy, nariadenej ministerstvom kultúry, s ktorými sa stotožnil Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO)," dodala Kusá.

Poukázala tiež na to, že okrem vyjadrení kontrolných orgánov disponuje SNG dvomi nezávislými posudkami právnych kancelárií, odborníka na verejné obstarávanie a stanoviskom komory architektov, ktoré potvrdzujú, že SNG postupovala vo veci projektov rekonštrukcie vždy v intenciách zmluvy o dodávke prieskumných a projektových prác a výkonu autorského dozoru z roku 2005. To, že skutočnostiam, roky verejne známym, sa v OĽaNO venujú teraz, dáva do spojitosti s blížiacimi sa parlamentnými voľbami.

Milanová chce šéfku SNG i rezortu osloviť aj v súvislosti s ďalšími zisteniami, ktoré ju pri dodatočných zdrojoch na dokončenie rekonštrukcie „vyrušujú". Podľa Milanovej sa týkajú napríklad i dodatočných nákladov na zabezpečenie staveniska. "Riešiť toto po piatich rokoch od podpísania zmluvy sa mi zdá naozaj neštandardné," uviedla.

Aktualizáciu investičnej akcie vrátane dofinancovania a nového predpokladaného termínu dokončenia obnovy SNG schválila vláda 15. januára. Rekonštrukciu majú dokončiť do záveru roka 2021, ku koncu mája 2022 by mala mať galéria aj interiérové vybavenie svojho areálu. Náklady na rekonštrukciu znalci odhadli na 57.939.502 eur bez DPH (69.527.402 eur s DPH), oproti pôvodnej sume investície je výška dofinancovania, aj s odporúčanou 10-percentnou rezervou vo výške 26,3 milióna eur. Ďalšieho pol milióna eur tvoria prostriedky na vypracovanie projektovej prípravy realizácie vonkajšieho a vnútorného interiéru zrekonštruovaného areálu budov galérie.

Posun v termíne i výške investičných nákladov je spôsobený reálnym stavom rekonštruovaného objektu a jeho častí, rozporom medzi pôvodnou dokumentáciou z roku 1977 a skutkovým stavom, kritickým stavom nosných konštrukcií a nevyhnutnosťou dodatočných prác v súvislosti s odkrytím reálneho stavu. Na zvýšenie nákladov majú vplyv aj aktuálne ceny v stavebníctve.       

Rekonštrukciu SNG schválila vláda v decembri 2015, podľa pôvodného zámeru sa mala uskutočniť v rokoch 2016 až 2018 s celkovým nákladom 48.718.937 eur s DPH. V druhej polovici roka 2016 bola investičná akcia prerušená počas predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie, podľa upraveného harmonogramu mala byť rekonštrukcia dokončená v polovici roka 2019. Z dôvodu komplikovanosti výstavby i nevyhnutných revízií stavebných postupov súvisiacich s reálnym stavom odkrytých konštrukcií a ďalších faktorov, sa termín ďalej posúval.