< sekcia Slovensko

Ombudsmanka: Extrémistické riešenia v spoločnosti nikdy nefungovali

Na snímke verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Foto: TASR Dano Veselský

Ombudsmanka zdôraznila, že úprimná úcta a vďaka sú to najmenej, čo môžeme vyjadriť tým, ktorí bojovali za slobodu v Povstaní.

Bratislava 29. augusta (TASR) - Odkaz Slovenského národného povstania (SNP) naberá na vážnosti aj v súčasnosti. Radikálne a extrémistické riešenia v spoločnosti nikdy nefungovali. V súvislosti so 75. výročím SNP to na sociálnej sieti uviedla verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

"Udalosti späté s druhou svetovou vojnou sa neodohrali až tak dávno v minulosti, no čas plynie. Nenechajme preto rozplynúť spomienky na holokaust a odboj v Povstaní – nech sú pre nás výstrahou, že ľudská krutosť sa v nových formách môže kedykoľvek opäť objaviť," skonštatovala Patakyová.

Ombudsmanka zdôraznila, že úprimná úcta a vďaka sú to najmenej, čo môžeme vyjadriť tým, ktorí bojovali za slobodu v Povstaní. "O to viac je dôležité naše pochopenie, že radikálne a extrémistické riešenia v spoločnosti nikdy nefungovali, naopak, viedli ku katastrofe," dodala.

Odkaz SNP naberá podľa jej slov na vážnosti aj v súčasnosti, a to v kontexte xenofóbnych či homofóbnych vyjadrení a silnejúcich nenávistných prejavov voči zraniteľným a marginalizovaným skupinám.