Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Slovensko

Opozícia chce pri rušení ÚŠP i ochranu oznamovateľov dôstojnú diskusiu

Na snímke poslanci počas 5. schôdze Národnej rady SR. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Zmeny považuje za zásadné a komplexné s dramatickými dosahmi na živé kauzy a boj proti korupcii.

Bratislava 11. decembra (TASR) - Opozičné strany odmietajú riešiť rušenie špeciálnej prokuratúry či zmeny v trestoch za korupciu a ochrane oznamovateľov v skrátenom legislatívnom konaní. Zmeny považujú za zásadné a komplexné s dramatickými dosahmi na živé kauzy a boj proti korupcii. Predsedu Národnej rady (NR) SR Petra Pellegriniho (Hlas-SD) žiadajú o dôstojnú diskusiu. Ten pre TASR reagoval, že priestor na vyslovenie svojho názoru vytvára všetkým poslancom rokovanie parlamentu.

Koalícia chce podľa opozičných PS, KDH a SaS zmeny presadiť protiústavne, narýchlo a v tichosti. "Dôrazne vyzývame Pellegriniho, aby tento hanebný postup zastavil. Ako predseda NR SR má priamu zodpovednosť za to, aby dianie v parlamente rešpektovalo ústavu a bolo dôstojné," skonštatovali strany v stanovisku. V tejto súvislosti poukázali na to, že protestná vlna proti daným krokom rastie.

Šéf parlamentu pre TASR reagoval, že rešpektuje právo opozície na kritické postoje aj právo občanov vyjadriť zákonnou formou názor na spoločenské dianie. V tejto súvislosti pripomenul, že koalícia dostala mandát priamo od občanov v demokratických voľbách. "Vládne strany v minulosti opakovane ostro kritizovali stav právneho štátu na Slovensku, pôsobenie niektorých inštitúcií trestného práva aj ich najvyšších predstaviteľov. Ministerstvo spravodlivosti predložilo návrhy zmien v trestnom práve po konzultáciách s odborníkmi," podotkol.

Rokovanie v NR SR podľa neho vytvára priestor všetkým poslancom na vyslovenie svojho názoru. "Zároveň je však nesporné, že napriek rôznym názorom bude niesť zodpovednosť za právny štát vládna koalícia a je jej právom a povinnosťou presadiť také zmeny, aké z pohľadu ochrany ľudských práv a približovania sa k právnym systémom vyspelých štátov považuje za potrebné," dodal.