Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Slovensko

Opozícia vo štvrtok podá návrh na mimoriadnu schôdzu o zadlženosti SR

Opozičné strany SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd v priebehu dňa zozbierali potrebný počet podpisov a žiadosť o zvolanie mimoriadnej schôdze odovzdajú v podateľni vo štvrtok 27. júna dopoludnia.

Bratislava 26. júna (TASR) – Situácia so zadlžením Slovenska je vážna, malo by sa o nej preto hovoriť na mimoriadnej schôdzi parlamentu. Tvrdia to opoziční poslanci za SDKÚ-DS, ktorí chcú pre vysoký dlh krajiny zvolať mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR.

"Keďže poslanci vládnej strany opakovane odmietli hovoriť v pléne na túto tému, navrhneme mimoriadnu schôdzu parlamentu," avizoval na dnešnom brífingu podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec. Za posledný rok podľa jeho slov dramaticky rastie nezamestnanosť na Slovensku a dlh krajiny dosiahol rekordnú úroveň.

Opozičné strany SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd v priebehu dňa zozbierali potrebný počet podpisov a žiadosť o zvolanie mimoriadnej schôdze odovzdajú v podateľni vo štvrtok 27. júna dopoludnia. Pod takýto návrh musí byť podpísaných minimálne 30 poslancov a predseda parlamentu musí následne mimoriadnu schôdzu zvolať do siedmich dní.

Za minulý rok prevýšil verejný dlh 52 % hrubého domáceho produktu (HDP). V takom prípade ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti, takzvaná dlhová brzda, prikazuje ministrovi vysvetliť poslancom NR SR zadlženie krajiny a spôsob, ako ho znížiť.

Šéf rezortu financií Peter Kažimír (Smer-SD) preto minulý týždeň doručil vedeniu NR SR list, kde dlh vysvetľuje a navrhuje aj opatrenia na jeho zníženie. Časť listu zákonodarcom prečítal aj v pléne. Podľa opozície to však nestačí, poslanci preto žiadali hovoriť na túto tému v rámci samostatného bodu programu aktuálnej schôdze. So svojim návrhom však dvakrát neuspeli.

"Vybaviť takúto vážnu tému listom, o ktorom sa ani nedebatuje, to sa v tejto zhoršujúcej ekonomickej situácii naozaj nedá," podotkol Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS). Podľa Štefanca ešte poslanci vládneho Smeru-SD pripúšťajú diskusiu na túto tému na výbore. "Ale táto problematika nemôže skončiť v uzavretom kruhu na jednom výbore. Je taká dôležitá, že o nej potrebujeme diskutovať v pléne," opísal Štefanec.