< sekcia Slovensko

Kaník aj po vlažnej reakcii hovorí Demokratickej koalícii pravice

Predseda poslaneckého klubu opozičnej SDKÚ- DS Ľudovít Kaník Foto: TASR/Pavel Neubauer

Opoziční kolegovia z KDH a Mosta-Híd Kaníkovi odkázali, že SDKÚ-DS by si skôr ako výzvy na spojenie mala urobiť poriadok u seba doma. Tvrdia však, že spolupráci sa nevyhýbajú.

Bratislava 19. novembra (TASR) - Pokiaľ pravica nechce spolupracovať so Smerom-SD, niet inej alternatívy ako Demokratická koalícia (DK). Myslí si to Ľudovít Kaník z SDKÚ-DS.

Podľa neho existujú len dve možnosti. Buď sa bude každý hrať na svojom piesočku a niektoré strany po vstupe do parlamentu pôjdu do koalície so Smerom-SD, alebo sa pravica dohodne a vytvorí alternatívu voči Smeru-SD. "Takouto alternatívou je Demokratická koalícia," povedal Kaník. Neprezradil, ktoré strany si vie v koalícii predstaviť. Mali by sa v nej zísť politici, ktorí sú schopní tímovej spolupráce, kompromisov, tolerantní aj k inému ako vlastnému názoru.

Zdôraznil, že je treba prestať sa deliť na starých a nových politikov. "Mali by sme sa konečne deliť na tých, ktorí chcú alternatívu voči Smeru a ktorí nie," doplnil. Zo správania niektorých strán podľa neho už dnes vidieť, čo preferujú. Konkrétny nebol. Kaník je presvedčený, že pravica môže Smer-SD poraziť, ak sa spojí. Poznamenal, že dnes sa môže myšlienka Demokratickej koalície javiť ako šialená, ale podľa Kaníka sa tak javí každá dobrá myšlienka.

Kaníka zároveň mrzí, že len čo sa pravici či SDKÚ-DS niečo podarí, napríklad aj napomôcť oslabeniu Smeru-SD, objavia sa zlé signály na verejnosti. Za také považuje napríklad aj odchody zo strany. "Už to prestávam vnímať ako náhodu," poznamenal Kaník.

Opoziční kolegovia z KDH a Mosta-Híd Kaníkovi odkázali, že SDKÚ-DS by si skôr ako výzvy na spojenie mala urobiť poriadok u seba doma. Tvrdia však, že spolupráci sa nevyhýbajú. SaS odkázala, že už v súčasnosti spolupracuje s Alojzom Hlinom (nezaradený), Igorom Matovičom (OĽaNO) a Danielom Lipšicom (NOVA), ale vylúčené vraj nie je nič.

Pavol Abrhan (KDH)
Foto: TASR/Tomáš Halász
Strana SDKÚ-DS by najviac pomohla pravici, ak by si usporiadala vzťahy vo vnútri. Pre TASR to dnes povedal predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan na margo vyhlásenia predstaviteľov SDKÚ-DS, že na Slovensku by mala vzniknúť Demokratická koalícia zložená z pravicových strán.

KDH

"Spolupráci, ktorá pomôže Slovensku, sa nikdy nevyhýbame. Každá spolupráca teda stojí za úvahu, ale jej predpokladom je jednota jednotlivých subjektov," upozornil Abrhan. Narážal tak na pomerne nestabilnú situáciu v SDKÚ-DS, ktorú spôsobilo dianie na poslednom Kongrese, po ktorom odstúpili všetci podpredsedovia strany a nepodarilo sa odvolať Pavla Freša z postu lídra.

Most-Híd

Podobne to vidí aj Most-Híd. Podľa hovorcu strany Gabriela Gilányiho je potrebné, aby prípadnému ďalšiemu spájaniu síl, ku ktorému výzva smeruje, predchádzalo to, aby si každá zo strán najprv urobila vnútorný audit a poriadok v rámci seba samej. "Garantom úspechu každej silnej a perspektívnej koalície je totiž predpoklad, že ju tvoria stabilné strany, ktoré vo svojom vnútri nezápasia s problémami a na ich čele stoja dôveryhodné osobnosti. Aj preto je teraz príliš predčasné prichádzať s výzvou, ktorá sa objavila v médiách," reagoval hovorca.

SaS

Šéf SaS Richard Sulík odkázal, že jeho strana už v súčasnosti spolupracuje s Alojzom Hlinom (nezaradený), Igorom Matovičom (OĽaNO) a Danielom Lipšicom (NOVA). "Silne nás spája boj proti korupcii a v tom chceme pokračovať. Uvidíme, ako sa to vyvinie, nič je vylúčené. Ale táto naša spolupráca už je na svete a tomuto sa teraz primárne venujeme," povedal pre TASR. Na margo myšlienky Demokratickej koalície konštatoval, že čas ukáže, či z toho bude niečo viac.

M. BEBLAVÝ: Megakoalície maličkých strán by mohli uškodiť

Voľby ukázali, že spájanie samo o sebe nemá pridanú hodnotu, ak je to spájanie s politikmi a stranami bez dôvery voličov. Pre TASR to dnes povedal podpredseda Siete Miroslav Beblavý v reakcii na návrh SDKÚ-DS, aby pravicové strany vytvorili Demokratickú koalíciu, čo by bol jeden z receptov, ako poraziť vo voľbách Smer-SD.

"Spájanie dôveryhodných a silných je niečo, o čom treba diskutovať, ale spájanie slabých len za účelom záchrany je niečo, čo voliči prehliadli, prehliadnu a nebudú to podporovať. Ja v tom nevidím zmysel," povedal Beblavý.

Okrem volebného výsledku je totiž podľa jeho slov dôležitá aj stabilná vláda. "Z tohto pohľadu by megakoalície maličkých strán mohli uškodiť. Ak niekto podporuje takéto spájanie malých s cieľom preškriabať sa aspoň do parlamentu, podporuje budúcu vládu Smeru-SD, pretože vytvára prostriedky na to, aby voči Smeru-SD nebola silná alternatíva," dodal.

Hnutie NOVA reagovalo na nápad SDKÚ-DS tým, že sa bude zaoberať možným predvolebným spájaním pravicových síl v dostatočnom predstihu pred parlamentnými voľbami. "Kľúčové pre nás je, aby sa spájali takí predstavitelia pravice, ktorí sú v boji proti korupcii dôslední a uveriteľní, a ktorí dokážu do politiky pritiahnuť nových ľudí s úspešným životným príbehom," odpísalo Tlačové oddelenie NOVA.

"Treba, aby tu vznikla Demokratická koalícia, ktorá ponúkne alternatívu voči vláde Roberta Fica (Smer-SD). Ukazuje sa, že ak opozícia dokáže spojiť sily, dokazuje úspech," povedal v utorok (18.11.) predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník.

Podľa šéfa strany Pavla Freša komunálne voľby ukázali, že pravica nedokáže využiť priestor, ktorý sa vytvára slabnutím vplyvu. Príčiny vidí Frešo v žabomyších vojnách medzi stredopravými stranami. Nazdáva sa, že pravica by mohla spolu vládnuť, ak dokáže držať spolu a dať ponuku ľuďom. Odmieta predvolebné koalície so Smerom-SD.

Kaník hovoril o Demokratickej koalícii už v utorok

"Treba, aby tu vznikla Demokratická koalícia, ktorá ponúkne alternatívu voči vláde Roberta Fica (Smer-SD). Ukazuje sa, že ak opozícia dokáže spojiť sily, dokazuje úspech," povedal v utorok (18.11.) predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník.

Podľa šéfa strany Pavla Freša komunálne voľby ukázali, že pravica nedokáže využiť priestor, ktorý sa vytvára slabnutím vplyvu. Príčiny vidí Frešo v žabomyších vojnách medzi stredopravými stranami. Nazdáva sa, že pravica by mohla spolu vládnuť, ak dokáže držať spolu a dať ponuku ľuďom. Odmieta predvolebné koalície so Smerom-SD.