Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Slovensko

Opozíciu a Smer rozhádali nepriame novely, tie napriek kritike prešli

Ilustračná snímka Foto: TASR/Štefan Puškáš

Rezortu justície potrebu zmeny odôvodňuje mierou zodpovednosti advokáta pri výkone povolania. Túto zmenu dnes poslanci NR SR posunuli do druhého čítania.

Bratislava 9. októbra (TASR) - Nenáležitý, neregulárny prístup a "zhovaďovanie" právneho poriadku vidí opozícia v konaní niektorých poslancov vládneho Smeru-SD, ktorí dnes na pôde Ústavnoprávneho výboru NR SR presadili podľa opozície nepriame novelizácie zákonov cez svoje pozmeňovacie návrhy.

Príčinou výmeny názorov medzi oboma tábormi boli návrhy poslancov Otta Brixiho a Anny Vittekovej (obaja Smer-SD), ktoré predložili k vládnej novele zákona o advokácii.

Brixi takto presadil napríklad možnosť dočasného pridelenia sudcu na súd nielen rovnakého, ale aj nižšieho a vyššieho stupňa a tiež nové podmienky sudcovských stáží. Vitteková zase presadila zvýšenie hranice pre posudzovanie drobných sporov zo súčasných 500 na 1000 eur. "Mám vážne pochybnosti, či ide o regulárny postup. Horí? Som presvedčená, že nie," povedala Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS), ktorá uznáva právo Smeru-SD pravidlá v tejto oblasti meniť, avšak žiada, aby sa to predložilo samostatnou novelou, ktorá by prešla riadnym pripomienkovým konaním. Tento postup sa jej tiež nepáči vo svetle dnešných vyjadrení premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý apeloval na čistotu legislatívneho procesu.

Gábor Gál (Most-Híd) upozornil, že ústavnoprávny výbor vždy zásadne vystupoval proti nepriamym novelám. "Som veľmi sklamaný, nechápem. Nič nás nesúri, nič nestratíme, ak to pôjde riadnym legislatívnym procesom. Hovadíme tu celý právny poriadok týmito novelami. Kvalita legislatívneho procesu je už aj tak prinízka, nerobme to," apeloval. Jeho argumentom však poslanci Smeru-SD nevyhoveli a pozmeňovacie návrhy schválili.

"Čo je to nepriama novela? Môžeme polemizovať, máme rozdielne názory," povedal predseda výboru Róbert Madej (Smer-SD), po ktorého slovách Gál z miestnosti na čas odišiel. "Takéto prílepky k zákonom boli vždy a aj budú," povedala Vitteková. Anton Martvoň (Smer-SD) zdôraznil, že je poslancom a nikto ho v práci nebude obmedzovať. "My sme poslanci, je to naša úloha. Ak chcem niečo predložiť, nikto ma nezadrží, som workoholik. Kritizuje sa, že berieme plat a nič nerobíme a ak robíme, tak sme príliš aktívni," uviedol.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD) po apeloch na čistotu legislatívneho procesu ako šéf Legislatívnej rady vlády SR povedal, že jeho kompetencia končí pred bránami parlamentu. Ako predkladateľ novely zákona o advokácii sa však s pozmeňovacími návrhmi poslancov Smeru-SD stotožnil. Ak by to neurobil, nerokovalo by sa o nich.

Samotná Borecova novela predlžuje povinnú prax advokátskeho koncipienta zo súčasných troch rokov na päť. Rezortu justície potrebu zmeny odôvodňuje mierou zodpovednosti advokáta pri výkone povolania. Túto zmenu dnes poslanci NR SR posunuli do druhého čítania. "Kvalita výkonu povolania môže mať výrazné následky pre klientov, či už majetkové alebo v oblasti trestného práva súvisiace s osobnou slobodou, respektíve bezúhonnosťou osoby, ktorú advokát zastupuje. Tak, ako nie je v prípade povolania lekára alebo pri iných náročných povolaniach žiaduce, aby priamu zodpovednosť prevzala osoba bez náležitej praktickej prípravy, tak v prípade povolania advokáta je účelné, aby náležitá príprava na výkon advokátskeho povolania trvala dostatočne dlhý čas," píše sa v sprievodnom materiáli k navrhovanej novele.

Ministerstvo spravodlivosti chce tiež zrušiť započítavanie inej právnej praxe do praxe advokátskeho koncipienta. Takýto inštitút by podľa neho mal opodstatnenie v čase nedostatočného počtu advokátov. "V súčasnosti je dostupnosť k výkonu advokátskeho povolania nadštandardná, komora ročne zapisuje okolo 500 nových advokátskych koncipientov," uvádza ministerstvo.

Predmetná novela má tiež zefektívniť fungovanie orgánov komory, sprehľadniť disciplinárne konanie či rozšíriť právomoci advokáta pri výkone advokácie. V prípade, že sa so zmenami stotožní aj parlament, nové pravidlá by mohli platiť už od januára 2013.