< sekcia Slovensko

Organizácie ponúkajú možnosť vzdelávania v oblasti moderných dejín

Na snímke pri mikrofóne, zľava Zdeno Oravec, Fedor Mikovič, Hanka Kútiková a zvukoví technici Štefan Ivančík a Vladimír Lehoťan v improvizovanom rozhlasovom štúdiu v auguste 1968. Foto: TASR/Karol Demuth

Považujú za dôležité, aby ľudia, a to najmä študenti, pochopili udalosti z roku 1968, spoznali fakty o živote na Slovensku v období tzv. reálneho socializmu.

Bratislava 20. augusta (TASR) - Vstup vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa a vojenská akcia vedená proti členovi organizácie znamenala pošliapanie štátnej suverenity krajiny. Vojská ZSSR zostali na našom území ešte viac ako 20 rokov a po celý čas nám pripomínali našu obmedzenú štátnu zvrchovanosť. V spoločnom stanovisko to prehlásila skupina organizácií zameraných na občianske vzdelávanie - Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy, Centrum pre európsku politiku, Inštitút pre verejné otázky , Občianske združenie Nenápadní hrdinovia, Výskumné centrum Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, Kolégium Antona Neuwirtha a eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí.

Považujú za dôležité, aby ľudia, a to najmä študenti, pochopili udalosti z roku 1968, spoznali fakty o živote na Slovensku v období tzv. reálneho socializmu a porozumeli pojmu štátna suverenita a jeho významu pre spoločnosť. Organizácie preto ponúkajú odborné kapacity a vypracované materiály pre učiteľov a občianskych aktivistov, ktorí by chceli zorganizovať vzdelávacie podujatie. Záujemcom by vysvetlili, čo je to kolektívna bezpečnosť a odlíšili by jej poňatie v podmienkach Varšavskej zmluvy a NATO a zamerali by sa aj na vyjadrenia a skutky súčasných politických činiteľov.

"Sme vďační učiteľom, ktorí sa so svojimi žiakmi venujú udalostiam roku 1968 a ich dôsledkom. Povzbudzujeme všetkých, aby pri vyučovaní kládli dostatočný dôraz na vysvetľovanie dejín druhej polovice 20. storočia, ktoré formovali náš dnešok," uviedli.

Veľký rozdiel medzi súčasnosťou a rokom 1968 vidia najmä v tom, že krajiny, ktoré sú spojencami Slovenska v rámci EÚ a NATO, si ctia demokraciu a rešpektujú suverenitu svojich spojencov. Zároveň sú však pripravené splniť si svoju spojeneckú povinnosť, ktorou je vojenská pomoc v prípade napadnutia iným štátom.

"Žiaľ, prieskumy verejnej mienky, ale najmä výroky a skutky niektorých politikov ukazujú, že nie všetci tomu rozumejú. Hoci od okupácie uplynulo už 50 rokov, musíme si ju aj dnes pripomínať," uviedli. Dodali, že vyjadrenia prezidenta Ruskej federácie Vladimíra Putina, obsadenie Krymu a oblastí na východe Ukrajiny, na severe Gruzínska alebo v moldavskom Podnestersku pripomínajú udalosti roku 1968.