Quantcast
< sekcia Slovensko

OS SR: Cvičenie Saber Strike preverí schopnosť spolupráce spojencov

Na archívnej snímke náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Táto výcviková aktivita je dlhodobo plánovaná a bola koncom minulého roka štandardne schválená vládou Slovenskej republiky.

Bratislava 13. januára (TASR) - Ozbrojené sily (OS) SR po viac ako roku ukončujú prípravy medzinárodného vojenského cvičenia Saber Strike. Uskutoční sa v marci na území SR. Jeho súčasťou bude celkovo 3000 vojakov s približne 1000 kusmi techniky. Slovenskí vojaci si s americkými kolegami precvičia dôležité obranné spôsobilosti a spoluprácu v medzinárodnom zoskupení. TASR o tom informoval hovorca OS SR Štefan Zemanovič.

"Sme hrdí, že prípravy napredujú podľa plánu. Cvičenie Saber Strike sa zameriava na upevnenie spolupráce medzi aliančnými spojencami. Ide o bilaterálne slovensko-americké cvičenie, ktoré preverí našu schopnosť spolupracovať s naším najsilnejším a najdôležitejším strategickým partnerom v oblasti obrany,“ priblížil náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko.

Cvičenie sa bude konať v priestoroch Centra výcviku Lešť, posádkového cvičiska Levice a tiež letiska Sliač. Zahraniční vojaci, rovnako ako aj technika po ukončení cvičení opustia územie SR. Ako upozornil hovorca, táto výcviková aktivita je dlhodobo plánovaná a bola koncom minulého roka štandardne schválená vládou Slovenskej republiky. Zároveň cvičenie prediskutoval náčelník Generálneho štábu OS SR s viacerými kolegami počas aktuálne prebiehajúceho zasadnutia Vojenského výboru NATO v Bruseli.

Saber Strike je súčasťou širšej série cvičení od Pobaltia cez Poľsko, Českú republiku až po Rumunsko. Ako podotkli OS SR, nemá súvis s dohodou o obrannej spolupráci s USA, ktorá zatiaľ nie je ani platná.