Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. december 2023Meniny má Oldrich
< sekcia Slovensko

Pietna spomienka na vojakov, ktorí zahynuli pri leteckom nešťastí

Pietna spomienka pri príležitosti 8. výročia leteckého nešťastia pri obci Hejce na vrchu Borsó 19. januára 2014. Na snímke pomník na mieste nešťastia na vrchu Borsó, v pozadí priesek v lese, ktoré spravilo padajúce lietadlo. Foto: TASR/Milan Kapusta
Pavol Hrušovský v parlamente, marec 2012 Foto: TASR/Martin Baumann

Vojenský špeciál AN-24 so 43 ľuďmi na palube havaroval pred ôsmimi rokmi v lesnom teréne, asi 50 kilometrov od košického letiska, kde mal pristáť.

Hejce 19. januára (TASR) – Pamiatku 42 obetí havárie slovenského vojenského lietadla si dnes v maďarskej obci Hejce uctili predstavitelia ministerstiev obrany Slovenskej republiky a Maďarska, zástupcovia ozbrojených síl oboch krajín, pozostalí i obyvatelia obce.

Pri tragickej udalosti na kopci Borsó pred ôsmimi rokmi prišlo o život 41 slovenských vojakov a jeden civilný zamestnanec rezortu obrany. Haváriu prežil jediný človek, dôstojník Martin Farkaš. Lietadlo AN-24 sa vtedy vracalo s príslušníkmi slovenského kontingentu KFOR z Kosova.

Pietna spomienka sa každoročne koná pri pamätníku v obci Hejce, ako aj na vrchu Borsó. Slovenský minister obrany Martin Glváč dnes na mieste nešťastia označil 19. január 2006 za najčiernejší dátum v novodobých dejinách Ozbrojených síl (OS) SR.

"Naozaj toto miestom je dôkazom, že niekedy rozhodujú sekundy, minúty, či pár metrov o tom, čo bude a čo nebude. Myslím, že je to memento aj pre náš súkromný život, že naozaj ten život sa mení z minúty na minútu a prichádzajú chvíle, o ktorých ráno nevieme, že sa udejú. U vojakov je to zrejme o to dynamickejšie," uviedol minister pre novinárov.

Galéria: Pietna spomienka na tragédiu v obci Hejce

Náčelník Generálneho štábu OS SR Peter Vojtek dodal, že spomienka patrí aj ďalším slovenským vojakom, ktorí počas výkonu služby prišli o život. "Žiaľbohu, aj smrť patrí k tomu, čo prináša vojenské povolanie. Za 20 rokov existencie Ozbrojených síl SR sme takto prišli už o 57 našich kolegov a ja dúfam, že podobné tragédie sa už nebudú opakovať. Urobíme pre to všetko," povedal.

Maďarskú stranu zastupoval na podujatí štátny tajomník rezortu obrany Tamás Vargha. Pamiatku svojich zosnulých kolegov si prišiel uctiť aj jediný preživší po tragédii, dnes kapitán Martin Farkaš, ktorý naďalej slúži ako vojak. Prítomný bol tiež generál Ľubomír Bulík, ktorý bol v čase nešťastia náčelníkom Generálneho štábu OS SR. Hoci čas, ako sa hovorí, lieči veľa vecí, takáto tragédia podľa neho v človeku ostane na celý život. "Sme vojaci a vojak má vo svojej v prísahe, že obetuje aj svoje zdravie a život pre splnenie úloh. Ale ja napríklad osem rokov hľadám odpoveď na to, čo sa stalo a nenašiel som ju," povedal pre novinárov.

Vojenský špeciál AN-24 so 43 ľuďmi na palube havaroval pred ôsmimi rokmi v lesnom teréne, asi 50 kilometrov od košického letiska, kde mal pristáť. Na pamiatku tragickej udalosti odhalili v roku 2007 v obci Hejce pamätník. Ústredným motívom je bronzová socha padajúcej postavy obkolesená do bronzu zaliatymi šesťmetrovými stromami, ktoré sa zlomili pri páde lietadla.


P. HRUŠOVSKÝ: Na nešťastnú udalosť pri obci Hejce sa nesmie nikdy zabudnúť

Prezidentský kandidát Pavol Hrušovský je presvedčený, že na nešťastnú udalosť, pád lietadla pri maďarskej obci Hejce, sa nesmie zabudnúť. Zároveň je podľa neho potrebné robiť všetko pre to, aby sa podobná udalosť neopakovala.

Ako Hrušovský uviedol vo svojom vyhlásení, ôsme výročie úmrtia mužov a žien, ktorí sa vracali z vojenskej misie v Kosove, pripomína najrozsiahlejšiu vojenskú tragédiu v našich moderných dejinách. "Títo vojaci, muži aj ženy, priniesli obetu najväčšiu a to vlastný život," zdôraznil. "Patrí im za to naša vďaka a naša úcta," dodal Hrušovský.