Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 21. apríl 2025Meniny má Ervin
< sekcia Slovensko

Osemdesiatnik Fedor Malík: Lásku k viniču mi nikto nemohol zobrať

Fedor Malík Foto: TASR - Pavol Ďurčo

Fedor Malík sa narodil 11. januára 1945 v Bratislave.

Modra/Bratislava 10. januára (TASR) - Víno kráča s Fedorom Malíkom, prvým slovenským profesorom vína, po sínusoide času už viac ako 60 rokov. Znalec vín a tvorca moderného vinárskeho povedomia Slovákov patrí medzi najvýznamnejších medzinárodne uznávaných enológov v Európe. V sobotu 11. januára bude mať 80 rokov.

Ako vysokoškolský pedagóg vychoval celú generáciu svojich nasledovníkov, za spoznávaním vína navštívil 45 krajín, okrem Antarktídy zavítal na všetky svetadiely a o zážitkoch z ciest sa podelil s čitateľmi v takmer štyroch desiatkach kníh, v ktorých odkryl svoju poetickú dušu i literatúru faktu. Uznávaného slovenského enológa, vinára, pedagóga a spisovateľa Fedora Malíka sprevádza láska k vínu a k viniču: "Dala mi rozlet, že som sa mohol na víno a na vinič pozerať z rôznych uhlov, z rôznych strán. Lásku k viniču a k vínu mi nikto nemohol zobrať."

Fedor Malík sa narodil 11. januára 1945 v Bratislave, ale "za svoje hniezdo považuje malebnú, malokarpatskú kráľovskú Modru". Už ako 17-ročný maturant na 11-ročnej strednej škole v Modre dorábal na svojom záhumienku tri tisíc litrov vína. V roku 1967 ukončil štúdium na Chemickotechnologickej fakulte Slovenskej vysokej škole technickej (SVŠT) v Bratislave v odbore Kvasná chémia a technológia.

Fedor Malík ako živá modranská encyklopédia spojil svoj život s vínom a s kvasinkami, pričom odbornosť kráčala vedno s praxou. Titul doktor vied (DrSc.) obhájil v roku 1997 a o dva roky neskôr bol vymenovaný za profesora. Takmer polstoročie pôsobil na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ale prednášal aj na iných vysokých školách doma i v zahraničí. Dokonca bol jediným slovenským univerzitným profesorom - vinárom, ktorý sa zaoberal aj praxou. Len na tejto fakulte prešlo jeho rukami vyše 700 študentov a z nich okolo 120 vypracovalo diplomovú prácu z odboru enológia (vede o víne).

Na svete je v súčasnosti osem miliónov hektárov vinohradov, z toho na Slovensku necelých desať tisíc hektárov, čiže ide o desatiny percenta. Aj napriek tomu profesor Malík vraví, že slovenskí vinári vedia vďaka výdobytkom vedy a techniky dorobiť vína, ktoré sú porovnateľné so špičkovými vínami na svete. Doma aj za hranicami oceňovaný vinár tvrdí, že Slovensko nebude v horizonte 100 rokov sebestačné v produkcii vína, ale jedným dychom dodáva, že slovenské víno bude čerešničkou na torte slovenskej gastronómie.

Fedor Malík však pridáva tiež kritický pohľad. Ťaží ho, že časť slovenských vinárov je nevzdelaná, chýbajú inštitúcie, ktoré by ich vzdelávali a poukazuje aj na to, že väčšina vinárov svet vína nepozná a preto by sa mali viac porozhliadnuť po zahraničí.

O svoje znalosti, skúsenosti, postrehy i zážitky z nespočetných ciest sa delí tiež s čitateľmi. Napísal stovky vedeckých prác, množstvo publicistických článkov, 1200 fejtónov a 36 kníh, v ktorých ohýbal vône a chute lákavých jedál i príťažlivých vín.

Prvú knihu - Vinársky rok vydal v roku 1989 a zatiaľ posledná Láskanie chutí vyšla vlani. "Ja si pri písaní, klasicky s perom na linajkový papier, veľmi oddýchnem. A keď sa cítim veľmi dobre začínam z prózy prechádzať na poéziu, pretože veľa liet som v Modre i vo svete prežil v poetickej atmosfére, akoby som zbieral ovocie svojho celoživotného pohybu," vyznal sa pre TASR jubilant profesor Fedor Malík.

VO VEKU 88 ROKOV ZOMREL PÁPEŽ FRANTIŠEK

František zomrel len deň po tom, čo počas Veľkonočnej nedele udelil tradičné požehnanie Urbi et orbi (mestu Rím a svetu) a následne sa previezol po Svätopeterskom námestí v papamobile.

,aktualizované 

- V Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme sa v stredu bude konať omša za pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok ráno vo veku 88 rokov.

- Osemdesiatosem ráz zazvonil v pondelok predpoludním zvon na parížskej katedrále Notre-Dame na počesť pápeža Františka, ktorý ráno zomrel vo veku 88 rokov.

- Všetky futbalové zápasy talianskej Serie A, ktoré sa mali odohrať v priebehu pondelka, odložili. Dôvodom je úmrtie pápeža Františka.

- Cirkev i celý svet stráca smrťou pápeža Františka výnimočného pastiera, ktorý svojím životom a službou zanechal nezmazateľnú stopu. V reakcii na úmrtie pápeža Františka to uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

- Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok pápež František. Oznámil to kardinál Kevin Ferrell, informuje TASR podľa správ agentúr AFP a AP.

- Biely dom vylúčil z okruhu najvyšších ciel elektroniku, na ktorú sa zatiaľ nebudú vzťahovať clá vo výške 145 % pri importe z Číny.

- Americký viceprezident J. D. Vance v pondelok pricestoval do Indie. Počas svojej štvordňovej návštevy sa Vance stretne s indickým premiérom Naréndrom Módím.

- Veľkonočné tradície ako oblievačka či šibačka môžu mať aj dnes význam, ak sa prispôsobia súčasným potrebám spoločnosti. Pre TASR to uviedla etnografka Východoslovenského múzea (VSM) v Košiciach Ľudmila Mitrová.

- Libanonské úrady zadržali niekoľko osôb, ktoré podľa všetkého plánovali raketové útoky na Izrael. Armáda v nedeľu uviedla, že zaistila ich zbrane, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

- Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ostro kritizovalo americkú televíziu Fox News za to, že v popisku reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. TASR o tom informuje na základe nedeľňajšej správy agentúry DPA.

- Prokurátor oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová v reakcii na sobotné (19. 4.) vyhlásenie Úradu vlády (ÚV) SR. GP zároveň považuje za nenáležité, aby úrad vlády hodnotil postupy prokurátora v predmetnej veci.

- Ruský prezident Vladimir Putin nevydal nariadenie o predĺžení prímeria ktoré vyhlásil v sobotu v bojoch na Ukrajine, a preto sa o polnoci moskovského času skončí. Uviedol to v nedeľu popoludní hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informuje TASR podľa správy stanice Sky News.

- Spojené Štáty by podľa zvažovaného nariadenia Bieleho domu údajne mohli drasticky obmedziť svoje diplomatické pôsobenie v Afrike a tiež zrušiť úrady ministerstva zahraničných vecí, ktoré sa venujú zmene klímy, otázkam demokracie či ľudským právam.

- Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime a je možné, že Kyjev bude musieť na zabezpečenie nasledujúcej zimnej sezóny doviezť viac než 6 miliárd kubických metrov (m3) suroviny. Uviedol to bývalý šéf ukrajinskej prepravnej sústavy GTSO Serhij Makogon.

- V Poľsku od štvrtka (17. 4.) rozšírili zákaz fotografovania na približne 25.000 objektov. Tieto objekty budú označené novým výstražným symbolom. Za porušenie zákazu môže hroziť pokuta, zadržanie alebo konfiškácia fotografickej techniky.

- Izraelská armáda v nedeľu priznala zlyhania pri informovaní o zabití zdravotníkov v Pásme Gazy, zástupcu veliteľa vojenskej jednotky prepustia. Armáda počas vyšetrovania zabitia nenašla známky popravy.

- Pri izraelských leteckých útokoch v Pásme Gazy v nedeľu zahynulo najmenej 25 ľudí vrátane detí, oznámil tamojší úrad pre civilnú obranu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

- Britský kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila v nedeľu pozdravili účastníkov veľkonočnej bohoslužby v Kaplnke sv. Juraja na Windsorskom hrade. Bohoslužba je dôležitým termínom v kalendári monarchu ako hlavy anglikánskej cirkvi, informoval Reuters.

- Ruský prezident Vladimir Putin a starosta Moskvy Sergej Sobjanin sa pripojili k ostatným veriacim na veľkonočnej bohoslužbe. Viedol ju najvyšší predstaviteľ ruskej pravoslávnej cirkvi a podporovateľ Putina patriarcha Kirill, píše TASR podľa správy agentúry Reuters.

- Británia v nedeľu oznámila, že jej stíhačky tento týždeň vzlietli k ruským lietadlám, ktoré sa pohybovali nad Baltským morom blízko vzdušného priestoru Severoatlantickej aliancie (NATO). Incidenty sa odohrali v utorok a vo štvrtok.