< sekcia Slovensko

Matica slovenská ocenila siedmich padlých matičiarov in memoriam

Ilustračné foto. Foto: TASR/Henrich Mišovič

K najznámejším oceneným patrí Viliam Pauliny, ktorý bol riaditeľom Národnej banky v Banskej Bystrici a za prvej Československej republiky pôsobil ako poslanec parlamentu v Prahe.

Martin 7. mája (TASR) – Sedem matičiarov, ktorí zahynuli počas druhej svetovej vojny v boji proti nacizmu, ocenila vo štvrtok Matica slovenská in memoriam. Zlatú cenu MS a pamätné listy MS si na neverejnom oceňovaní v Parku sv. Cyrila a Metoda pred sídelnou budovou MS v Martine prevzali predstavitelia štyroch obcí a miest. Potomkom odovzdá ustanovizeň ocenenia pri inej príležitosti. TASR o tom informovala hovorkyňa MS Veronika Matušková.

"Životy, charaktery a obetovanie sa v boji proti nacizmu a za slobodu slovenského národa svedčia o vysokej morálnej úrovni siedmich významných matičiarov. Pre MS je ich ocenenie pri príležitosti 75. výročia ukončenia druhej svetovej vojny obzvlášť dôležité. Verím, že sme opäť prispeli k tomu, aby si téma významu kultúry pre Slovensko a demokraciu získala väčšiu pozornosť," priblížil predseda MS Marián Gešper.

K najznámejším oceneným členom MS patrí Viliam Pauliny, ktorý bol riaditeľom Národnej banky v Banskej Bystrici a za prvej Československej republiky pôsobil ako poslanec parlamentu v Prahe.

"Po potlačení SNP ho nacisti zavliekli do Nemecka, kde bol za neznámych okolností zavraždený. Ocenenie prevzal starosta jeho rodnej obce Slovenské Pravno - Pavol Grusmann. Podobný osud mal Anton Prídavok, priekopník rozhlasového vysielania na Slovensku, ktorý zomrel na následky mučenia nacistami len štyri dni po skončení vojny. Matičnú cenu prevzal primátor jeho rodného mesta Kežmarok - Ján Ferenčák. Na následky vojnových útrap zomrel aj Juraj Janoška, rodák z Liptovskej Sielnice a syn predsedu MS Jura Janošku, a to len osemnásť dní pred koncom vojny," uviedla hovorkyňa MS.

Pripomenula, že rodák zo Slatiny nad Bebravou a evanjelický farár v Turčianskom Svätom Martine Jozef Bučko zahynul dokonca dva dni pred koncom vojny v koncentračnom tábore Ebensee v Rakúsku.

"Ocenenie prevzal evanjelický farár Milan Kubík, ktorý sa prihovoril krátkou modlitbou. Martinčan Ivan Ďurička zomrel počas núteného transportu po leteckom útoku. Ocenenie za Eduarda Bullu, ktorého taktiež odvliekli do Nemecka, kde za neznámych okolností zomrel, prevzal zástupca primátorky jeho rodného mesta Prievidza - Ľuboš Jelačič. Posledným oceneným bol Ladislav Sára, ktorý zomrel počas náletu na väzenský transport do koncentračného tábora. Cenu MS prevzal starosta jeho rodnej obce Podbrezová - Ladislav Kardhordó. Pamiatku padlých matičiarov budú pripomínať obrazy v sídle MS," dodala Matušková.