Quantcast
< sekcia Slovensko

Oteplenie na začiatku roka spôsobilo zhoršenie snehových podmienok

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Meteorológovia dodávajú, že zásadnejšia zmena nastala v priebehu minulého týždňa, keď snežilo niekoľkokrát.

Bratislava 24. januára (TASR) - Oteplenie na začiatku roka spôsobilo zhoršenie snehových podmienok na Slovensku. V doterajšom priebehu januára bola súvislá snehová pokrývka iba v polohách približne vyšších ako 1000 až 1100 metrov nad morom. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na sociálnej sieti.

"V druhej dekáde tohtoročného januára sa začali vyskytovať poveternostné situácie, ktoré spôsobili výskyt atmosférických zrážok, pričom padal sneh, čím sa snehové podmienky na severe a východe Slovenska začali opatrne zlepšovať," poukazujú meteorológovia. Dodávajú, že zásadnejšia zmena nastala v priebehu minulého týždňa, keď snežilo niekoľkokrát. Snehová pokrývka sa tak vytvorila na celom území Slovenska.

"Výnimkou boli niektoré regióny na juhu stredného a východného Slovenska, kde vrstva snehu po snežení nedosiahla ani pol centimetra, takže tam mali maximálne len snehový poprašok," podotkli meteorológovia. Výdatne podľa SHMÚ snežilo v oblastiach severozápadného, severného a severovýchodného Slovenska, kde za týždeň pribudlo na niektorých miestach aj okolo pol metra nového snehu. V pondelok bolo napríklad na Lomnickom štíte 148 centimetrov (cm), na Chopku 106 cm a na Štrbskom plese 49 cm.

Najmä na juhu stredného a západného Slovenska je začínajúce až mierne sucho. V oblasti Krupiny je lokálne až výrazné sucho, približuje SHMÚ. Deficit pôdnej vlahy je najvyšší na Podunajskej nížine a ojedinele aj na juhu stredného Slovenska. Nadbytok vlahy je najviac na Záhorí a na severovýchode.

"Aktuálne je veľmi sucho v Prešove, Milhostove a Čaklove. Mierne sucho je na siedmich staniciach," hovoria meteorológovia. Dodávajú, že deficit zrážok za posledných 90 dní je v Banskej Bystrici a Sliači.