Quantcast
< sekcia Slovensko

OZ SaPA vyzýva sestry, aby sa vyjadrili k návrhu zvýšenia ich platov

Na snímke zľava podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) a minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) počas tlačovej konferencie k navýšeniu základných platov zdravotných sestier v Bratislave vo štvrtok 18. augusta 2022. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Združenie zároveň skonštatovalo, že návrh prináša historicky najvyššie zvyšovanie miezd zdravotných sestier.

Bratislava 19. augusta (TASR) - Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) vyzýva sestry, aby vyjadrili názor k návrhu zvýšenia ich platov, ktoré vo štvrtok (18. 8.) predstavili minister financií Igor Matovič (OĽANO) a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). "Kontaktujte základnú odborovú organizáciu vo vašom meste a vyjadrite sa k návrhu," uviedlo na sociálnej sieti.

Združenie zároveň skonštatovalo, že návrh prináša historicky najvyššie zvyšovanie miezd zdravotných sestier. "Teší nás, že vláda vníma kritickú situáciu a dôležitosť sestier v zdravotníctve. Oceňujeme, že po dlhých rokovaniach vláda zaviedla k finančnému ohodnoteniu aj roky praxe," podotklo.

Návrh podľa neho treba zvážiť. "Veríme, že konštruktívnou diskusiou dospejeme k návrhu, s ktorým budú spokojné obe strany," dodalo.

Koeficient minimálnej mzdy sestrám bez praxe by sa mal podľa návrhu zvýšiť z 0,89 na jedennásobok priemernej mzdy, pri sestrách so špecializáciou zase z 1,06 na 1,1-násobku priemernej mzdy. Platy sa majú odvíjať aj od odpracovaných rokov. Má to byť predmetom verejnej diskusie.

Nad návrhom vyjadrila sklamanie Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek. Skonštatovala, že očakávala akceptovanie ich návrhov, no nestalo sa tak. Vláda podľa nej nenaplnila ani programové vyhlásenie, v ktorom hovorí o zvýšení miezd sestier a pôrodných asistentiek na minimálne 110 percent priemerného zárobku v národnom hospodárstve.