Bratislava 26. júna (TASR) - Spoločnosť ELT Management Company Slovakia (Eltma), ktorá je organizáciou zodpovednosti výrobcov (OZV) pre prúd odpadu pneumatiky, od júla pokračuje v štandardnom režime zberu pneumatík. Naďalej zostáva aktívnou súčasťou slovenského systému spätného zberu pneumatík. TASR o tom informovala manažérka pre marketing a komunikáciu OZV Dominika Plšiková.
Spoločnosť tvrdí, v apríli dočasne obmedzila kapacity na odvoz pneumatík zo zberných miest, pričom o tejto situácii aktívne informovala zberné miesta aj Ministerstvo životného prostredia SR. Od 1. júla však pokračuje v zabezpečovaní zberu pneumatík v štandardnom režime. „Naším cieľom nikdy nebolo obmedziť fungovanie systému ani vytvárať neistotu medzi partnermi alebo verejnosťou. Naopak, dlhodobo upozorňujeme na potrebu nastaviť systém tak, aby bol stabilný, férový a dlhodobo udržateľný pre všetkých účastníkov trhu,“ uviedol konateľ zo spoločnosti Eltma Radim Filák.
Súčasná situácia podľa spoločnosti otvorila diskusiu o nastavení systému spätného zberu pneumatík na Slovensku. Vysvetlila, že v praxi dlhodobo dochádza k nerovnováhe medzi rozsahom zberu zabezpečovaného jednotlivými subjektmi a podielom výrobcov, ktorých zastupujú. „Táto disproporcia vytvára významnú finančnú a prevádzkovú záťaž a vyžaduje si systémové riešenia na úrovni celého trhu,“ dodala.