< sekcia Slovensko

Goliaš: Úspora pri využívaní generických liekov môže pomôcť pacientom

Na archívnej snímke riaditeľ inštitútu Ineko Peter Goliaš 8. októbra 2018 v Bratislave. Foto: TASR - Pavol Zachar

Na význam generických liekov pre pacientov, lekárov a na ich výhodnosť má ambíciu upozorniť osvetová kampaň Hodnota generík, ktorú zastrešuje Asociácia pre generické a biosimilárne lieky Genas.

Bratislava 17. júna (TASR) - Pri lepšom využívaní generických a biosimilárnych liekov je potenciál z verejných zdrojov ušetriť 50 miliónov eur ročne. Peniaze by sa tak dali využiť pre pacientov s komplikovanejšími diagnózami. Uviedol to Peter Goliaš, riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO).

"Oproti vlaňajšku pozorujeme čiastočné zlepšenie pri revízii úhrad, stále sú však v platnosti bariéry pri vstupe generík na trh a potenciál úspor nie je plne využitý ani pri centrálnom nákupe liekov a prehodnocovaní nákladovej efektívnosti skôr zaradených liekov. Už niekoľko rokov tiež zaznamenávame negatívny trend vstupu generík na trh v SR, čo je spôsobené aj národnou legislatívou v oblasti cenotvorby," vymenoval Goliaš.

Na význam generických liekov pre pacientov, lekárov a na ich výhodnosť pre zdravotnícky systém má ambíciu upozorniť osvetová kampaň Hodnota generík, ktorú zastrešuje Asociácia pre generické a biosimilárne lieky Genas. Kampaň má priblížiť laickej i odbornej verejnosti význam a pridanú hodnotu generických liekov.

Lekári pripomínajú, že účinná látka v každom lieku musí vždy spĺňať prísne farmakologické štandardy. "Je rovnako účinná a bezpečná v generických aj originálnych liekoch. Pre pacienta majú generiká neraz aj nižšie doplatky pri rovnakej účinnej látke ako v originálnom lieku. Tým sa stávajú pre pacientov dostupnejším," vysvetlila Monika Palušková, prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS).