Quantcast
< sekcia Slovensko

Exprezident polície: Zrušenie amnestií je snaha hľadania pravdy

Vladimír Mečiar, archívne foto. Foto: TASR - Martin Baumann

Bývalý šéf Policajného zboru Peter Nemec povedal, že si myslí, že pravda sa bude hľadať veľmi dlho.

Bratislava 6. apríla (TASR) - Zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara je snaha hľadania pravdy a spravodlivosti. Uviedol dnes pre TASR bývalý policajný prezident a plukovník Peter Nemec."Zrušenie amnestií a milosti chápem ako snahu hľadania pravdy a spravodlivosti. Na jednej strane výsostne odborne právnou cestou, ktorá je často narúšaná nekvalifikovanými či laickými aktivitami, podfarbená a ovplyvňovaná politickými vyhláseniami a činmi. Preto si myslím, že pravda sa bude hľadať veľmi dlho," zdôraznil exprezident Policajného zboru.

Poslanci Národnej rady v stredu 5. apríla zrušili amnestie Vladimíra Mečiara z 3. marca a 7. júla 1998 a milosť exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi z 12. decembra 1997. Dosiahli to prijatím uznesenia, za ktoré hlasovalo 129 členov snemovne zo 144 prítomných.

Hlasovanie si prišli osobne pozrieť aj viacerí členovia vlády na čele s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD). Uznesenie podporili všetci prítomní poslanci Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd, SaS, OĽaNO-NOVA aj Sme rodina. Kladne hlasovali aj všetci nezaradení poslanci okrem Petra Marčeka. Uznesenie nepodporili poslanci ĽSNS.

Aj keď plénum amnestie Mečiara a milosť Kováča zrušilo, posledné slovo bude mať Ústavný súd SR. Ten do 60 dní buď rozhodnutie parlamentu potvrdí, alebo zneguje a amnestie budú platiť ďalej. Ak súd neprijme v uvedenej lehote žiadne stanovisko, rozhodnutie parlamentu bude účinné. Právomoc rušiť protiprávne amnestie či individuálne milosti prezidenta dala parlamentu minulotýždňová zmena Ústavy SR.