Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Slovensko

P. PAVEL: Ruská propaganda využíva chyby NATO v komunikácii

Predseda Vojenského výboru NATO armádny generál Petr Pavel. Foto: TASR - Michal Svítok

Pavel verí, že ak NATO bude schopné pripustiť si chyby a poučiť sa z nich, bude to pre Alianciu omnoho lepšie ako považovať každú svoju aktivitu za obrovský strategický úspech.

Bratislava 24. apríla (TASR) - Ruská propaganda je oveľa sofistikovanejšia než propaganda bývalého Sovietskeho zväzu. Zameriava sa na vytváranie nejednoznačnosti, neistoty, nedôvery, v snahe zneistiť ľudí tak, aby nevedeli komu veriť. V rámci medzinárodnej bezpečnostnej konferencie GLOBSEC 2016 to uviedol predseda Vojenského výboru Severoatlantickej aliancie Petr Pavel.

"Rusko je v tomto veľmi zručné. Používa rôzne cesty ako napríklad finančné podpory rôznych think-thankov, spoločností, či priateľov čohokoľvek," uviedol Pavel. Bojovať s takouto propagandou je podľa jeho slov ťažká úloha, keďže ide o činnosť, ktorá prebieha na viacerých úrovniach.

Ruská propaganda podľa jeho slov veľmi dobre využíva tiež chyby NATO v oblasti strategickej komunikácie. "NATO uznáva, že strategická komunikácia smerom k verejnosti a vonkajšiemu publiku nie je dokonalá. V tejto oblasti máme ešte veľa práce," dodal. Pavel verí, že ak NATO bude schopné pripustiť si chyby a poučiť sa z nich, bude to pre Alianciu omnoho lepšie ako považovať každú svoju aktivitu za obrovský strategický úspech.