Quantcast
< sekcia Slovensko

Vláda navrhuje P. Kažimíra za guvernéra NBS

Na snímke vľavo minister financií SR Peter Kažimír a vpravo premiér SR Peter Pellegrini. Foto: TASR Martin Baumann

Vláda v stredu schválila aj kandidáta na doteraz neobsadené miesto jedného viceguvernéra NBS. Na tento post kabinet navrhuje Jozefa Hudáka.

Bratislava 28. novembra (TASR) – Vláda navrhuje za nového guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) súčasného ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD). Vyplýva to z návrhu premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), ktorý v stredu schválil vládny kabinet. Súčasný šéf centrálnej banky Jozef Makúch odchádza z postu predčasne v marci budúceho roka, ešte pred uplynutím jeho funkčného obdobia.

"Odporúčam, aby vláda Slovenskej republiky schválila návrh na vymenovanie Petra Kažimíra za guvernéra Národnej banky Slovenska. Menovaný spĺňa všetky kritériá a podmienky na úspešný výkon funkcie guvernéra NBS," konštatuje Pellegrini v predloženom materiáli. Návrh musí ešte schváliť Národná rada (NR) SR, nového guvernéra následne do funkcie menuje prezident.

Vláda v stredu schválila aj kandidáta na doteraz neobsadené miesto jedného viceguvernéra NBS. Na tento post kabinet navrhuje Jozefa Hudáka. Rovnako sa s ním ešte musí stotožniť parlament a vymenovať ho prezident.

Doterajší guvernér NBS Jozef Makúch v utorok (27.11.) oznámil odchod z funkcie k 1. marcu budúceho roka. Vykonávať ju bude do vymenovania nového guvernéra NBS. Oficiálne sa jeho funkčné obdobie malo skončiť v roku 2021.

Ministerstvo financií následne informovalo, že Kažimír má o tento post záujem a chce odísť z aktívnej politiky. "Moje rozhodnutie je zároveň rozhodnutím odísť z aktívnej politiky. Funkciu ministra financií som vždy vnímal ako odborný post, ktorý sa na jednej strane od politiky oddeliť nedá, ale na strane druhej sa o to treba stále usilovať. Ja som sa snažil tieto dve polohy vyvažovať. Na pozícii guvernéra NBS ma láka možnosť zostať už iba vo svete čísel," priblížil Kažimír.

Premiér ešte pred rokovaním vlády potvrdil, že plánuje navrhnúť Kažimíra ako kandidáta na post guvernéra NBS. Uviedol, že rád navrhuje do funkcií odborníkov. "Na druhej strane to budem robiť s určitou ľútosťou, pretože budem navrhovať Petra Kažimíra, ktorého považujem za vysokého a špičkového odborníka," povedal Pellegrini.

V prípade, že sa Kažimír stane guvernérom NBS, bude to podľa premiéra predstavovať "vážnu stratu". "Prídeme o človeka, ktorého by som rád videl na poste ministra financií," poznamenal premiér. K jeho nástupcovi sa nechce vyjadrovať dovtedy, kým Kažimír neoznámi svoj odchod z postu ministra.