Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. november 2024Meniny má Renáta
< sekcia Slovensko

VIDEO: A. Kiska sa stretol s kandidátmi na nových ministrov

Peter Pellegrini (vľavo) a Andrej Kiska, archívna snímka. Foto: TASR/Marko Erd

P. Pellegrini odovzdal ráno A. Kiskovi vynovený zoznam ministrov. Oproti pôvodnému zoznamu, ktorý hlava štátu odmietla, došlo k zmene v nominácii na post ministra vnútra.

Bratislava 21. marca (TASR) - Dezignovaný premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) odovzdal v stredu prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi druhý návrh na členov jeho vlády. Oproti pôvodnému zoznamu, ktorý hlava štátu odmietla, došlo k zmene v nominácii na post ministra vnútra. Ten má namiesto Jozefa Ráža ml. zastávať Tomáš Drucker, ktorého má na poste ministra zdravotníctva vystriedať Andrea Kalavská.

Všetky prenosy zo stretnutia prezidenta SR Andreja Kisku v navrhnutými členmi novej vlády nájdete TU.


"Môžem vyjadriť presvedčenie, že už nič nebráni tomu, aby pán prezident poobede oznámil, kedy novú vládu vymenuje," povedal Pellegrini po odchode od Kisku. Na margo Druckera poznamenal, že jeho úloha nebude jednoduchá, keďže vnútro je obrovský rezort. "Ale v danom momente je tá najsprávnejšia osoba, ktorá má manažérske zdatnosti," poznamenal s tým, že ho museli presviedčať.



V súvislosti s ďalším postupom Pellegrini avizoval, že ak Kiska vymenuje novú vládu ešte tento týždeň, požiadal by predsedu NR SR Andreja Danka (SNS), aby ju zvolal, ak je to možné, tiež ešte tento týždeň.



Po Pellegrinim prídu za Kiskom na konzultácie aj noví ministri budúcej vlády. Prezident si postupne zavolal kandidáta na ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd), kandidátku na ministerku kultúry Ľubicu Laššákovú (Smer-SD), kandidáta na podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho (Smer-SD), kandidáta na ministra vnútra Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) a kandidátku na ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú.

K samotnému vymenovaniu vlády Petra Pellegriniho by malo podľa informácií TASR dôjsť vo štvrtok (22.3.) dopoludnia.

G. Gál: Odvolanie D. Kováčika nie je otázka dňa


Odvolanie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika tak, ako to žiadajú ľudia na pravidelných zhromaždeniach, nie je aktuálne otázkou dňa. Po stretnutí s prezidentom SR Andrejom Kiskom to uviedol kandidát na ministra spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).



"Tlak ulice je na všetko, najmä na predčasné voľby, a tie by neboli dobrým riešením. Pán Kováčik sa vyjadril na brannobezpečnostnom výbore, že nenaplní celé svoje funkčné obdobie. Je to na ňom. Určite sa budeme baviť aj s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom o tom, aké sú problémy. Špeciálneho prokurátora volí NR SR," upozornil Gál.



S Kiskom diskutoval najmä o svojich prioritách, ktoré by chcel ako minister napĺňať. Hovorili o nových kritériách na budúcich ústavných sudcov, o dĺžke súdnych konaní. "Treba dotiahnuť veci, ktoré sú na stole, dotiahnuť staré exekúcie, a tým aj zrýchliť súdne konania," povedal.



Pri ústavných sudcoch poznamenal, že je vôľa pozmeniť kritériá na ich výber, "ale na to treba širšiu politickú dohodu". Gál si tiež myslí, že sa vráti k otázke mäkších trestov za isté drogové delikty, aké navrhovala jeho predchodkyňa Lucia Žitňanská (Most-Híd), ale cez koaličných partnerov to neprešlo. "Treba nájsť riešenie, ktoré získa podporu v NR SR. Ak sa chceme o tom baviť, musíme to zúžiť fakt len na veľmi nevinné prípady a nič viac," dodal.

Ľ. Laššáková: Nevidím dôvod byť iná ako M. Maďarič, za Sorosa sa ospravedlňujem


Kandidátka na post ministerky kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD) nevidí dôvod byť vo funkcii iná, ako bol jej predchodca Marek Maďarič (Smer-SD). Povedala to novinárom po stretnutí s prezidentom SR Andrejom Kiskom.

"On veľmi dobre nastavil rezort a zanechal ho konsolidovaný. Treba dokončiť rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie a Krásnu Hôrku. Ale aj v regiónoch sú ďalšie stovky kultúrnych inštitúcií, ktoré si vyžadujú rekonštrukciu," upozornila.



Na margo koncesionárskych poplatkov poznamenala, že sú potrebné ako zdroj financovania RTVS, ale hovoriť o ich výške je podľa jej slov predčasné. Rovnako tak sa chce pozrieť aj na Maďaričov návrh voľby zmeny šéfa RTVS. Či ho bude presadzovať, nie je zatiaľ jasné.

Laššáková sa zároveň ospravedlnila za svoje výroky o Georgovi Sorosovi a jeho vplyve. "Veľmi ma to mrzí, aj prezidentovi som to vysvetlila. Ospravedlňujem sa. Bola to nešťastná formulácia, možno pod tlakom udalostí, ktoré sa dejú. Ospravedlňujem sa za výrok," dodala.

Ľubica Laššáková pre Denník N uviedla, že "hry od spomínaného pána idú, aj keď sa často hovorí, že čo už môže taký osemdesiatpäťročný pán, niekde za oceánom, riadiť na Slovensku. Nielen na Slovensku. Tretí sektor je príliš bohatý vzhľadom na zdroje, ktoré uvádzajú. Musí byť nejaký iný zdroj, musí ich niekto financovať a myslím si, že sú to takéto zaoceánske peniaze".


R. Raši: Na informatizáciu by som chcel priniesť pohľad zo strany prijímateľa


Richard Raši (Smer-SD) verí, že na poste podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu bude vedieť ponúknuť pohľad na informatizáciu z druhej strany, teda zo strany konečného prijímateľa tejto služby. Raši to uviedol po stredajšom stretnutí s prezidentom SR Adrejom Kiskom.

"Chcel by som tým, že nie som IT-čkár ani ekonóm, ani špecialista, ponúknuť pohľad strany konečného prijímateľa," konštatoval Raši. Portál slovensko.sk vyskúšal v stredu a konštatoval, že "všetko má svoje úskalie."

Pôsobenie úradu podpredsedu vlády rozdelil na tri oblasti, a to oblasť eurofondov, investícií a informatizácie. Čo sa týka eurofondov, pri nich je podľa Rašiho absolútne prioritná transparentnosť a zjednodušenie procesov a tiež aj opätovné nadobudnutie dôveryhodnosti v eurofondy u verejnosti.



V oblasti investícií je podľa jeho dôležité urobiť stratégiu hlavných problémov a investičných projektov Slovenska, ktorá by prekračovala horizont jednej vlády. Bola by teda zameraná na projekty určené na desať či 15 rokov.

V prípade informatizácie by chcel Raši podľa vlastných slov podporiť úrad, ktorý sa snaží, aby v tejto oblasti nastala určitá zmena myslenia. "Zmenu myslenia vidím v tom, aby sa procesy, ktoré sa dotýkajú života občanov, zmenili," priblížil. Chce nadviazať na to, čo už úrad prezentoval, teda princíp jedenkrát a dosť. Ten má občanovi pomôcť v tom, aby pri vybavovaní nemusel na rôzne úrady opakovane nosiť to isté potvrdenie. Úrady by si ho mali v systéme vyhľadať. Spomenul napríklad odpisy a výpisy z registra trestov či obchodného registra alebo z katastra.

Zároveň uviedol, že podnikateľa talianskeho pôvodu Antonina Vadalu, o ktorom písal zavraždený novinár Ján Kuciak, nepozná. "Ani som ho nestretol, ani neviem, kto to je. Napriek tomu, že žije na východe, ani som sa s ním nikdy nemal kde stretnúť," dodal Raši. Na sociálnej sieti tomuto podnikateľovi podľa Rašiho poďakovali za jeho podporu v kampani administrátori jeho stránky.

T. Drucker: Som pripravený na personálnu dôraznosť


Kandidát na ministra vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) je po menovaní do vládnej funkcie pripravený dôrazne riešiť personálne otázky v rezorte, vrátane policajného prezidenta Tibora Gašpara. Povedal to po stretnutí s prezidentom SR Andrejom Kiskom, ale zatiaľ nespresnil, či Gašpara odvolá alebo nie. Chce sa s ním najskôr stretnúť.

Drucker priznal, že na osud Gašpara sa ho pýtal aj Kiska. "Viem konať rýchlo, ale neviem, či to bude otázka dní alebo týždňov. Položte mi tú otázku aspoň po niekoľkých dňoch. Som ale pripravený situáciu dôrazne riešiť. Ale nie je racionálne teraz povedať, kto bude nový policajný prezident alebo odvolať človeka, s ktorým som dostatočne nekomunikoval," povedal. Zároveň upozornil, že ani v rezorte zdravotníctva nejednal skratovo.
"Rozumiem súčasnej situácii, som pripravený na personálnu dôraznosť, ale chcem s tými ľuďmi najskôr hovoriť. A v krátkom čase prijmem riešenie," uistil.

Tomáš Drucker pozná Tibora Gašpara zo zasadnutí Bezpečnostnej rady. "Vnímam ho ako človeka, ktorý rozumie problematike. Mal štandardný, kultivovaný prejav. Situáciu ale vnímam, nie som ani hluchý ani slepý," uistil. Vo funkcii však ostane štátna tajomníčka Denisa Saková (nominantka Smer-SD).

Ako nový minister vnútra chce okamžite spustiť legislatívny proces zmeny výberu, voľby a odvolania policajného prezidenta a šéfa inšpekcie. Zatiaľ je to v rovine, že by ho na návrh ministra vnútra menovala vláda, nebolo to teda len vo výlučnej kompetencii ministra.




Drucker zároveň uistil, že ako minister je z titulu autority pripravený povzbudiť policajtov a vyšetrovateľov, aby sa nebáli ozvať, ak na nich niekto nejakým spôsobom tlačí.

Kandidát na ministra priznal, že si úprimne želal zostať v rezorte zdravotníctva a ponuku neprijal s radosťou. "Ale po debatách s dezignovaným premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD) a po situácii, kedy sa nenachádzala zhoda na tomto poste, som prijal túto nomináciu. Ďalší dôvod je, že sa považujem za osobu, ktorá pôsobí vo verejnej funkcii a mám teda mieru spoluzodpovednosti za to, čo sa deje. Ak nebola zhoda, mám sa aspoň pokúsiť stabilizovať situáciu. Nie som odborník na ministerstvo vnútra ani na silové zložky, teda nemožno očakávať, že zaujmem hneď ku všetkému postoj," dodal.

A. Kalavská: Budem sa snažiť dotiahnuť začaté reformy


Kandidátka na ministerku zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) sa bude snažiť dotiahnuť do konca reformy, ktoré začala ešte s odchádzajúcim ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom (nominant Smeru-SD).

"Nerada odchádzam z rozohranej hry a chcem určité veci dotiahnuť, pretože mnohým veciam, ktoré sú na ministerstve, verím a dúfam, že prinesú ovocie v krátkom čase," povedala po stretnutí s prezidentom SR Andrejom Kiskom.



Post prijíma s pokorou a chce prispieť k zlepšeniu zdravotníctva. "Záleží mi na tom, aby keď sa o pár rokov alebo mesiacov vrátim do nemocnice, aby mi kolegovia nenadávali, aby sa im lepšie pracovalo a aby pacienti, ktorí sú v krajných životných situáciách, pocítili mierne zlepšenie," povedala.

Hrdá je na zákon o lieku a poukazuje na rozpracovaný projekt štandardných terapeutických a diagnostických postupov. "Našim zámerom bolo jasne zadefinovať štandard, na ktorý majú pacienti nárok. Ja si myslím, že je spravodlivé a férové, aby pacient z malej dediny na východe mal rovnakú dostupnosť zdravotnej starostlivosti ako pacient v Bratislave," povedala.

Na ministerstve si chce nechať Jozefa Ráža, ktorý tam pôsobí aj teraz a bol pôvodným nominantom na ministra vnútra, s ktorým mal problém Kiska. "Pán Ráž je múdry človek, schopný, pracovitý a ktorý dokáže veľmi pomôcť slovenskému zdravotníctvu. Ja si svoje pôsobenie na ministerstve nechcem bez neho predstaviť," doplnila.

Kalavská sa nepozná s podnikateľom Ladislavom Bašternákom a pokiaľ ide o pôsobenie jej svokra v zdravotníctve, je jej to ľúto. "Svojho manžela som si nebrala kvôli jeho otcovi, ale kvôli tomu, aký je človek," povedala. Zdravotným sestrám, ktoré jej nomináciu kritizovali, odkázala, že rešpektuje každého názor a bude sa snažiť pracovať ešte viac.