< sekcia Slovensko

Premiér predpokladá, že rúška pre lekárov by mali byť cez víkend

Na snímke vpravo predseda vlády SR Peter Pellegrini po brífingu pred 199. zasadnutím vlády SR v Bratislave 5. marca 2020. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Premiér tiež poznamenal, že privátne ambulancie mali rozmýšľať a zaobstarať si rúška skôr.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) predpokladá, že rúška pre lekárov v súvislosti s koronavírusom by mali byť na sklade cez víkend. Informoval o tom pred štvrtkovým zasadnutím vlády.

"Vláda požiadala štátne hmotné rezervy, aby použili mimoriadne ustanovenie zákona o verejnom obstarávaní," uviedol Pellegrini. Dodal, že podľa jeho informácií sa vo štvrtok rokuje a robí prieskum trhu s vybranými firmami, ktoré by vedeli dodať ochranné rúška. Štát sa ich pokúsi nakúpiť za čo najlepšiu sumu, povedal Pellegrini."Nerobme paniku, že musí päť miliónov ľudí behať s rúškami po krajine," podotkol Pellegrini.

Premiér tiež poznamenal, že privátne ambulancie mali rozmýšľať a zaobstarať si rúška skôr. "Nemôžeme všetko robiť na úkor štátu. Štát sa musí postarať o štátne a verejné zariadenia, ale ak tých rúšok bude dosť, poskytneme ich aj súkromným lekárom," hovorí Pellegrini. Má aj dohodu s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Ak by bolo treba rúška okamžite poskytnúť, tak Maďarsko ich Slovensku dodá.

Pellegrini sa na štvrtkovom brífingu na Ministerstve zdravotníctva SR po stretnutí s predstaviteľmi Slovenskej lekárskej komory vyjadril, že Slovensko sa musí zodpovedne pripraviť na všetky scenáre. Chce zintenzívniť informačnú kampaň, aby ľudia s príznakmi ochorenia na koronavírus či pozitívnou cestovateľskou anamnézou nechodili do ambulancií všeobecných lekárov a nenakazili ďalších ľudí. Majú telefonicky konzultovať svoj zdravotný stav a čakať na ďalšie pokyny. Premiér tiež vyzval všetkých ľudí, aby zvážili účasť na hromadných podujatiach.

Systém odberu vzoriek krvi na vyšetrenie koronavírusu sa bude meniť. MZ SR vydalo pokyn, podľa ktorého človek s príznakmi ochorenia na koronavírus, ktorý nemá vážne zdravotné problémy, nemá chodiť do nemocnice. "Po telefonickej konzultácii sanitka s personálom na odber vzoriek príde k nemu domov, odoberie mu vzorku doma a odvezie ju na testy. Pacient ostáva doma, kým sa mu nezhorší zdravotný stav a nevyžaduje si prevoz do nemocnice, prípadne kým sa nepreukáže, že jeho testy sú negatívne," povedal Pellegrini. V nasledujúcich dňoch alebo týždňoch zároveň začnú vzorky vyšetrovať okrem Bratislavy aj na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva v Košiciach a Banskej Bystrici.