Quantcast
< sekcia Slovensko

P. Pellegrini: Riešením na Blízkom východe sú rokovania

Peter Pellegrini, archívna snímka. Foto: TASR Martin Baumann

Akékoľvek radikálne vyhlásenia vedúce k priamemu odsudzovaniu jednej zo strán a neprispievajú k objektívnemu pohľadu na aktuálny stav konfliktu, pokračoval premiér.

Bratislava 4. januára (TASR) - V súvislosti s piatkovými (3. 1.) udalosťami v irackom Bagdade musí byť snahou celého medzinárodného spoločenstva deeskalovať aktuálnu situáciu v regióne Blízkeho východu a presvedčiť zainteresované strany vrátiť sa k rokovaniu. Pre TASR to uviedol predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) v reakcii na nepriamu výzvu predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS), ktorý premiéra i prezidentku SR Zuzanu Čaputovú a taktiež ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD) vyzval k jasnému stanovisku, týkajúcemu sa útoku americkej armády, pri ktorom prišiel o život iránsky generálmajor Kásem Solejmání.

Pellegrini sa pripojil k vyhláseniu slovenského rezortu diplomacie, ktoré nabáda nájsť riešenie prostredníctvom rokovania, zabraňujúceho eskalácii napätia na Blízkom východe. Naopak, odmietol postoj, ktorý k záležitosti zaujal predseda parlamentu. "Akékoľvek radikálne vyhlásenia vedúce k priamemu odsudzovaniu jednej zo strán, neprispievajú k objektívnemu pohľadu na aktuálny stav konfliktu a výrazne narušujú zahranično-politickú kredibilitu SR v očiach jej spojencov," deklaroval Pellegrini.

V súvislosti s možnou otázkou stiahnutia slovenských vojakov z Iraku premiér zdôraznil, že pre vládu SR je bezpečnosť príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR a slovenských občanov prvoradá a bude zohľadňovaná pri posudzovaní ďalšieho vývoja v Iraku.

Predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko v sobotu podporil názor ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, považujúceho americký útok v Bagdade za porušenie medzinárodného práva. Danko vidí za incidentom ohrozenie svetového mieru a riziko teroristického protiútoku, na ktorý môže doplatiť aj Európa. Vyzval preto lídrov EÚ i Slovenska k jasnému postoju a avizuje i kroky na úrovni parlamentu. "Ak prezidentka SR, predseda vlády SR a Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR budú opätovne mlčať, tak navrhnem uznesenie Národnej rady, v ktorom bude jasne deklarované odsúdenie takéhoto konania, ktoré je v rozpore s medzinárodným právom a ohrozuje bezpečnosť členských štátov EÚ," spresnil šéf slovenského parlamentu.

V prípade ďalšej eskalácie napätia Danko avizoval záujem SNS otvoriť otázku stiahnutia slovenských vojakov z misie v regióne Blízkeho východu.

Iránskeho generálmajora Kásema Solejmáního, veliteľa špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd, zabila pri leteckom útoku v piatok skoro ráno v irackom Bagdade americká armáda na rozkaz prezidenta USA Donalda Trumpa.

Ministerstvo obrany USA uviedlo, že Solejmání aktívne rozvíjal plány na útoky proti americkým diplomatom v Iraku a celom regióne. Solejmáního tiež obvinilo z toho, že schvaľoval útoky proti veľvyslanectvu Spojených štátov v Bagdade začiatkom tohto týždňa.