Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. jún 2024Meniny má Alojz
< sekcia Slovensko

P. Pollák verí, že NR SR podporí odškodnenie za nezákonné sterilizácie

Na archívnej snímke Peter Pollák. Foto: TASR - Pavol Zachar

Finančným odškodnením žien, ktoré podstúpili nezákonné sterilizácie, by sa Slovensko mohlo konečne vysporiadať s krivdou, ktorá sa tu diala na ženách desaťročia, myslí si P. Pollák.

Bratislava 23. februára (TASR) - Poslanec hnutia Slovensko Peter Pollák verí, že návrh na odškodnenie nezákonne sterilizovaných žien získa hlasy poslancov naprieč celým parlamentom. Opozičné hnutie predložilo aj návrh uznesenia na odmietnutie prejavov nenávisti a rasizmu. TASR o tom informoval hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

"Finančným odškodnením žien, ktoré podstúpili nezákonné sterilizácie, by sa Slovensko mohlo konečne vysporiadať s krivdou, ktorá sa tu diala na ženách desaťročia," myslí si Pollák, ktorý je podpredsedom parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny.

Hnutie upozorňuje aj na segregáciu Rómov. Za krok späť označilo zastavenie dotácií pre organizácie bojujúce proti diskriminácii. "S rasizmom a diskrimináciou sa stretáva množstvo Rómov a začína to už u detí v školách, keď sú rómske deti segregované. V nemocniciach sú oddelené rómske izby. Rómovia čelia aj diskriminácii u zamestnávateľov. Teraz máme možnosť vyjadriť postoj v Národnej rade Slovenskej republiky a ukázať, že tieto javy v spoločnosti sú pre našu spoločnosť neprijateľné," povedala poslankyňa hnutia Anežka Škopová.