< sekcia Slovensko

Pacientom s cystickou fibrózou preplatia novú modernú liečbu

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Cystická fibróza je dedičné ochorenie, zapríčinené mutáciami v géne, ktoré sa prejavuje multiorgánovým ochorením.

Bratislava 18. júna (TASR) - Pacientom s cystickou fibrózou sa od septembra rozšíri možnosť liečby o celosvetovo najmodernejšiu terapiu. Do zoznamu liekov, ktoré preplácajú zdravotné poisťovne, pribudli dva nové, určené pre dospelých a dospievajúcich pacientov od 12 rokov. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

„Na Slovensko sa podarilo doviesť tú najšpičkovejšiu liečbu, akú súčasná medicína dokáže ponúknuť,“ povedala štátna tajomníčka rezortu Jana Ježíková. Tieto lieky podľa jej slov pacientom výrazne predĺžia život a môžu sa vďaka nim plnohodnotne vrátiť do bežného života.

„Ďakujeme všetkým, ktorým sa podarilo zhmotniť tento historický prielom pre pacientov s cystickou fibrózou... Je to nádej a dobrý signál pre celý náš zdravotný systém,“ reagoval Peter Štepánek, člen klubu cystickej fibrózy a otec pacienta.

Cystická fibróza je dedičné ochorenie, zapríčinené mutáciami v géne, ktoré sa prejavuje multiorgánovým ochorením. Ochorenie postihuje rovnomerne obe pohlavia. Ovplyvňuje najmä deti a mladých dospelých a spája sa s vysokou mierou včasnej úmrtnosti.