Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Slovensko

VIDEO: Pandemická situácia na Slovensku sa neustále zlepšuje

Na snímke sprava podpredseda vlády SR, minister financií SR a zastupujúci minister zdravotníctva SR Eduard Heger (OĽaNO). Foto: TASR - Pavel Neubauer

Eduard Heger pripisuje zlepšujúcu sa situáciu tomu, že Slováci dodržiavajú nastavené protiepidemiologické opatrenia.

Bratislava 23. marca (TASR) - Situácia na Slovensku v súvislosti s novým koronavírusom sa neustále zlepšuje. V utorok to na pôde Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR povedal minister financií Eduard Heger (OĽANO) poverený vedením rezortu. Klesajú počty pozitivity vykonaných testov, znížilo sa reprodukčné číslo, klesá počet úmrtí a v nemocniciach je menej pacientov. Stúpol len počet ľudí na umelej pľúcnej ventilácii. Naopak, stúpa počet zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19.

Heger pripisuje zlepšujúcu sa situáciu tomu, že Slováci dodržiavajú nastavené protiepidemiologické opatrenia. Tvrdí však, že zachovať núdzový stav je naďalej potrebné. Posledné meranie ukázalo, že britský variant nového koronavírusu je na Slovensku zastúpený až v 97 percentách. Opatrenia podľa neho bude nutné dodržiavať aj počas Veľkej noci.



Denne podľahne ochoreniu COVID-19 81 osôb. Kým minulý týždeň bolo v nemocniciach hospitalizovaných 3834 pacientov, v súčasnosti ide o 3620 ľudí. Reprodukčné číslo sa pohybuje na úrovni 0,85 až 0,9.

V posledných týždňoch klesol počet výjazdov záchrannej zdravotnej služby k pacientom s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň. V Bratislavskom kraji však tieto výjazdy za posledný týždeň mierne stúpli.

Od konca februára klesá podľa štatistík rezortu aj priemerný denný počet príjmov pacientov v nemocniciach. K pondelku (22. 3.) bolo v karanténe pre ochorenie COVID-19 723 zdravotníckych pracovníkov. Vysoká je ale obsadenosť lôžok pre kritických pacientov s ochorením COVID-19. Celkovo na ochorenie zomrelo 9190 osôb a s ochorením 1718 ľudí.

Štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva Jana Ježíková priblížila, že Slovensko využilo 785.049 dávok vakcín, z toho druhú dávku dostalo už 241.259 osôb. Za posledné dva týždne podľa jej slov prudko klesli dodávky vakcín od spoločnosti Astra Zeneca. O dva týždne má prísť od tejto spoločnosti vyše 100.000 dávok. V rámci domovov sociálnych služieb je prvou dávkou vakcíny zaočkovaných 60 percent a druhou dávkou 29 percent.



Doplnila, že v boji proti ochoreniu Slovensko využije tzv. monoklonálne protilátky. Tie sú navrhnuté tak, aby pomáhali poskytovať pasívnu imunitu tým, že dávajú telu protilátky, aby sa chránili.

MZ SR má podľa jej slov záujem kúpiť 15.000 dávok účinnej látky bamlanivimab. Aktuálne sa rieši nastavenie zmluvných podmienok nákupu. Rezort zdravotníctva momentálne finalizuje spoločné verejné obstarávanie na úrovni Európskej komisie na liečivo s účinnými látkami kasirivimab a imdevimab. Slovensko prejavilo záujem o 5000 molekúl. Rieši sa aj nákup hyperimúnneho globulínu. Tieto liečivá majú byť hradené zdravotnou poisťovňou.


Od budúceho týždňa bude na COVID automate 14 čiernych okresov


Od budúceho pondelka (29. 3.) bude podľa COVID automatu 14 okresov v čiernej zóne, teda v štvrtom stupni varovania. V bordovej zóne ich bude 58, v červenej bude sedem. Celkovo je Slovensko v čiernej fáze. V utorok o tom informovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.

V štvrtom stupni varovania sa budú nachádzať po novom okresy Čadca, Gelnica, Ilava, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Lučenec, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Poltár, Poprad, Ružomberok, Trenčín, Turčianske Teplice a Žilina.

V treťom stupni sa budú nachádzať Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I-V, Brezno, Bytča, Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Humenné, Komárno, Košice I-IV, Košice - okolie, Levoča, Liptovský Mikuláš, Malacky, Martin, Michalovce, Námestovo, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Sabinov, Šaľa, Senec, Senica, Skalica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Trebišov, Trnava, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom a Zvolen.

V druhom stupni varovania sa budú nachádzať len okresy Kežmarok, Levice, Medzilaborce, Nitra, Nové Zámky, Topoľčany a Zlaté Moravce.