< sekcia Slovensko

Gréckokatolíci začali 40-dňovú duchovnú prípravu na návštevu pápeža

Pápež František, archívne foto. Foto: TASR/AP

Pápež František počas svojej návštevy Slovenska v septembri navštívi Bratislavu, Košice, Prešov a Šaštín.

Prešov 6. augusta (TASR) – Gréckokatolícki veriaci začali v piatok 40-dňovú duchovnú prípravu na návštevu pápeža Františka na Slovensku. Obdobie prípravy na slávenie svätej liturgie svätého Jána Zlatoústeho pápežom na priestranstve pred Mestskou halou v Prešove 14. septembra začína v deň veľkého gréckokatolíckeho sviatku Premenenia Pána. K začiatku duchovnej prípravy vydali biskupi Rady hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku pastiersky list, ktorý sa v piatok číta vo všetkých gréckokatolíckych chrámoch na Slovensku. Pomôcť s prípravou môže veriacim i brožúra, ktorú cirkev pri tejto príležitosti vydala, informoval TASR hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič.

Východné cirkvi sa na významné sviatky liturgického roka pripravujú práve 40-dňovým obdobím modlitby a pôstu.

„Túto našu 40-dňovú duchovnú prípravu chceme realizovať v osobnej, rodinnej a farskej rovine. Pätnásteho augusta, na sviatok Zosnutia Presvätej Bohorodičky, sa zároveň pripojíme k celoslovenskej duchovnej príprave, ktorá vyvrcholí 15. septembra, na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska," uviedol protosynkel Ľubomír Petrík, hlavný koordinátor príprav návštevy pápeža v Prešove za Gréckokatolícku cirkev.

Podľa Pavlišinovičových slov sú súčasťou brožúry, ktorá má gréckokatolíckym veriacim pomôcť s duchovnou prípravou, príhovory všetkých troch hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, prešovského arcibiskupa metropolitu Jána Babjaka SJ, košického eparchu arcibiskupa Cyrila Vasiľa SJ a bratislavského eparchu vladyku Petra Rusnáka, tiež pastiersky list, rôzne katechézy, modlitby akatistov ku klokočovskej Presvätej Bohorodičke a k svätému Jozefovi.

„Veriaci sú cez duchovnú prípravu pozvaní vytvoriť duchovný dar pre Svätého Otca, ktorý pozostáva z dennej modlitby ruženca, modlitby na úmysel Svätého Otca, skutku duchovného a telesného milosrdenstva, čítania Božieho slova a iných duchovných obiet, ktoré si môžu zaznačiť do prehľadnej tabuľky v brožúre," ozrejmil s tým, že brožúra v elektronickej podobe je voľne dostupná na stiahnutie na oficiálnej stránke arcibiskupstva v sekcii „návšteva pápeža".

Pápež František počas svojej návštevy Slovenska v septembri navštívi Bratislavu, Košice, Prešov a Šaštín. Stretne sa s troma najvyššími ústavnými činiteľmi, s predstaviteľmi kresťanských cirkví, ale aj zástupcami židovskej či rómskej komunity. V Prešove bude sláviť svätú liturgiu a ohlási homíliu. V Košiciach sa stretne s mladými a navštívi tiež sídlisko Luník IX. V Šaštíne je na programe svätá omša s homíliou Svätého Otca. Vyplýva to z programu návštevy.