Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. marec 2024Meniny má Kazimír
< sekcia Slovensko

V Košiciach Svätý Otec posvätí aj zvony pre Domašu

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Obec Kvakovce v okrese Vranov nad Topľou dala zvony odliať práve pri príležitosti návštevy pápeža na Slovensku.

Kvakovce 12. septembra (TASR) – Svätý Otec počas svojej návštevy v Košiciach posvätí aj zvony pre Domašu a tiež základný kameň budúcej kaplnky v rekreačnej oblasti Dobrá. Obec Kvakovce v okrese Vranov nad Topľou dala zvony odliať práve pri príležitosti návštevy pápeža na Slovensku. Informoval o tom starosta obce Radovan Kapraľ na portáli domasacity.sk.

"Zvony boli odliate v zlievarenskej rodinnej firme v Žarnovici, kde pred štyrmi rokmi odlievali zvon, ktorý bol darom pre pápeža Františka," uviedol Kapraľ s tým, že pri oboch príležitostiach použili zlievari rovnaký materiál. Pápež má zvony a tiež základný kameň kaplnky posvätiť na štadióne Lokomotívy, kde sa v utorok (14. 9.) stretne s mládežou. Obec chce kaplnku s týmto kameňom postaviť neďaleko prístavu výletnej lode Bohemia.

Menší zo zvonov, vážiaci 25 kilogramov, nesie meno Zvon Nepomuk a je zasvätený sv. Jánovi Nepomuckému, patrónovi "ľudí od vody". Po posvätení Svätým Otcom ho chcú umiestniť na loď Bohemia. "Práve týmto zvonom sa bude začínať slávnostná svätá omša v rámci slávnosti Slovenské Navalis," doplnil Kapraľ.

Zvon František s váhou 32 kilogramov bude zasvätený svätému Františkovi z Assisi. "Umiestnený bude vo zvonici v rekreačnej oblasti Domaša Dobrá, ktorá bude súčasťou plánovanej kaplnky v miestach, kde sa dnes slúžia sväté omše," dodal Kapraľ s tým, že tento zvon odliali na pamiatku všetkých zatopených obcí, ktoré zanikli pri výstavbe Domaše.