Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 31. marec 2023Meniny má Benjamín
< sekcia Slovensko

VIDEO: Parlament pokračoval v rokovaní o vyslovení nedôvery vláde

Na snímke tretí zľava podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) počas rokovania mimoriadnej 79. schôdze parlamentu SR k návrhu na vyslovenie nedôvery vláde 8. decembra 2022 v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

SaS argumentuje, že kabinet nedokáže riešiť problémy ľudí a že prestal bojovať proti mafii a korupcii.

Bratislava 9. decembra (TASR) - V pléne Národnej rady (NR) SR sa vo štvrtok (8.12.) začala mimoriadna schôdza k návrhu na vyslovenie nedôvery vláde. Rokovanie iniciovala opozičná SaS, pod návrh na zvolanie schôdze dodali podpisy aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho.

SaS argumentuje, že kabinet nedokáže riešiť problémy ľudí a že prestal bojovať proti mafii a korupcii. Kritizuje aj štátny rozpočet na ďalší rok. Vláda tieto argumenty liberálov odmietla a s návrhom nesúhlasí.

Hlasovať by sa o vyslovení nedôvery vláde mohlo v utorok 13. decembra.Naď: Vláda nemôže padnúť pre osobné spory, je to nezodpovedné


Vláda nemôže padnúť pre osobné spory. Týždeň pred Vianocami je zlý termín na hlasovanie. Vláda potrebuje pokračovať v zodpovednej zahraničnej a obrannej politike. Vyhlásil to minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) v diskusii v Národnej rade (NR) SR o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde. Je ochotný skončiť vo funkcii, ak ostane v krajine slušná vláda. Vystúpením Naďa a ministra školstva Jána Horeckého ukončili poslanci piatkové rokovanie. Parlament bude v diskusii pokračovať opäť v pondelok (12. 12.) od 9.00 h.

Naď spomenul aj možný posun hlasovania o páde vlády na január, na ktorý vyzvali niektorí koaliční poslanci. "Vláda nemôže padnúť pre osobnú animozitu, je to nezodpovedné, diskutujme. Využime možno aj tú prestávku do januára, spoločne prejdime veci, dohodnime si postup, ako dovládnuť," vyzval poslancov.

Obrátil sa aj na nezaradených poslancov, ktorí už odišli z pôvodnej koalície. Termín hlasovania pred Vianocami považuje za zlý. Treba sa podľa neho rozprávať o scenároch ďalšieho vládnutia ešte pred tým, ako dôjde k pádu vlády. "Aj z praktického hľadiska je to veľmi zlý termín bez schváleného rozpočtu. Nie je to premyslené," dodal.

Apeluje na dohodu, aby mohli spoločne pokračovať v zahraničnej politike a v politike v oblasti obrany. "Som ochotný sa s vami rozprávať. Som ochotný zajtra skončiť ako minister obrany, ak v tejto krajine ostane slušná vláda, ale nemôže tu byť vláda z toho, že tu po sérii kríz populisti, mafiáni a extrémisti preberú moc. A my im v tom pomáhame?" dodal.

Vláda sa podľa ministra v náročných momentoch postavila na správnu stranu a správa sa zodpovedne. Spomenul koronakrízu či vypuknutie vojny na Ukrajine. Slovensko je podľa neho mimoriadne rešpektovaným partnerom v zahraničí aj vďaka zahraničnopolitickému postoju troch najvyšších ústavných činiteľov. Pripomenul, že táto vláda dokáže robiť modernizáciu bez kradnutia a nezneužíva Vojenské spravodajstvo.

Poslanec Peter Cmorej (SaS) Naďovi odkázal, že zrekonštruovať vládu sa dá veľmi jednoducho. "Tvoj premiér Edo môže ísť pokojne pešo do Prezidentského paláca a povedať, že odvoláva jedného zlého ministra, ktorý robil celý čas len zlobu," povedal s tým, že si nemyslí, že Heger je dobrý premiér.

R. Sulík: Odloženie hlasovania o páde vlády je odložením problémuOdloženie hlasovania o vyslovení nedôvery vláde v Národnej rade (NR) SR je odložením problému. Strana SaS tak reagovala na výzvu demokratickej platformy OĽANO a nezaradených poslancov. Liberáli poznamenali, že od platformy očakávali skôr výzvu na odchod Igora Matoviča (OĽANO) z funkcie a na rekonštrukciu vlády.

"Je úsmevné žiadať o odloženie hlasovania o dôvere vlády Eduarda Hegera (OĽANO). Opakovane počúvame o červených čiarach Jána Budaja a Juraja Šeligu, avšak v realite ich viackrát popreli," uviedol predseda opozičnej SaS Richard Sulík. Možné utorkové (13. 12.) hlasovanie podľa jeho slov ukáže, kto podporuje súčasnú vládu.

Čo sa týka argumentov platformy o priestore na rokovania o predstavách SaS, reagoval Sulík tým, že na rokovanie bol čas od 6. júla. "Avšak doteraz nebol nikto z občiansko-demokratickej platformy schopný pomenovať, čo je najväčší problém tejto vlády. Odmietame preto ďalej traumatizovať spoločnosť," uzavrel predseda SaS.


Demokratická platforma OĽANO a nezaradení chcú posun hlasovania o vládeDemokratická platforma OĽANO a ďalší nezaradení poslanci, ako Martin Klus, Juraj Šeliga, Jana Žitňanská a Ján Mičovský, vyzvali, aby sa hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde preložilo na januárovú schôdzu Národnej rady (NR) SR. Argumentujú vytvorením priestoru na rokovanie o tom, ako si opozičná SaS predstavuje rozumnú a riadnu rekonštrukciu vlády Eduarda Hegera (OĽANO), o ktorej v pléne hovoril šéf liberálov Richard Sulík. Platforma s nezaradenými poslancami deklarovala podporu vláde. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) potvrdil, že jeho platforma teraz z klubu OĽANO neodchádza.

Klus, ktorý nedávno odišiel z SaS, pripomenul, že aj v diskusii v pléne zazneli podnety a je o čom rokovať v súvislosti s rekonštrukciou vlády. "Sme presvedčení, že na takéto niečo treba viac času a nedá sa to za dva rokovacie dni," povedal. Preto vidí zmysel v preložení hlasovania. "Stojíme tu ako ľudia, ktorí odmietajú predčasné voľby, návrat Hlasu-SD a Smeru-SD, dokonca s ústavnou väčšinou," podotkol.

"Stojíme tu poslanci z rôznych politických strán, sme schopní dať bokom stranícke príslušnosti, pretože si uvedomujeme, že stojíme na križovatke, Slovensko dnes stojí na križovatke," uviedol podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga. Ak existuje šanca na dohodu a vyhnutie sa pádu vlády, deklaroval pripravenosť poslancov byť mediátorom a pomôcť rokovaniam. "Chceme aby sa vláda udržala a podávame pomocnú ruku. Teraz je to na SaS," dodal. Neverí, že liberáli sú všetci presvedčení o potrebe pádu Hegerovej vlády. Šeliga dodal, že ako spravodajca navrhne v pléne iný termín hlasovania. Jana Žitňanská (nezaradená) zároveň vyzvala politických lídrov, aby boli v rokovaniach aktívnejší.

Anna Mierna (OĽANO) poznamenala, že SaS a Hlas-SD chcú uvrhnúť Slovensko do chaosu počas vianočných sviatkov a ich argumenty na pád vlády sú podľa nej postavené na vode. Róbert Halák za demokratickú platformu OĽANO vyjadril podporu Hegerovej vláde, deklaroval takýto postoj aj pri hlasovaní o vyslovení nedôvery. Hovorí o priorite pre všetkých demokratov, pretože o budúcnosti vlády môže rozhodnúť každý jeden hlas. Deklaroval i záujem platformy zjednotiť demokratov v parlamente, kotí zvažujú, ako sa pri hlasovaní zachovajú.

Šipoš vyzval poslancov SaS, aby nepomáhali triumfálnemu návratu Smeru-SD


Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš apeloval na poslancov SaS, aby urobili krok späť, nehlasovali s opozíciou za pád vlády a nepomáhali triumfálnemu návratu Smeru-SD, ak majú aspoň trochu súdnosti a nechcú vystaviť Slovensko strachu o demokratickú budúcnosť. Počas diskusie o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde v Národnej rade (NR) SR pripomenul spoločné vládnutie s SaS, reformy a úspechy. Tie sa podľa neho podarilo dosiahnuť aj napriek krízam a konfliktom.

Šipoš priznal, že vláda urobila aj chyby. Hovoril napríklad o viere, že Maroš Žilinka bude dobrý generálny prokurátor. Dodal, že nie vždy bolo všetko ideálne a pýta sa, či má zmysel to dobré zahodiť pre osobné spory. Podotkol, že líder OĽANO Igor Matovič nie je najväčšie zlo. Pripomenul spoluprácu s SaS aj v opozícii, spoločné tlačové konferencie či protesty, na ktorých poukazovali na korupčné kauzy bývalých vlád. Dodal, že aj preto im ľudia v roku 2020 uverili, dali dôveru a silný mandát na vznik štvorkoalície "nie ideálnych partnerov, ale demokratických strán".

Na archívnej snímke koaličný poslanec Národnej rady (NR) SR Michal Šipoš (OĽaNO)
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Apeloval na poslancov z SaS, aby počúvali lídra Smeru-SD Roberta Fica a niektorých nezaradených poslancov. "Zamyslite sa, čo môže spôsobiť vaše hlasovanie s nimi," povedal. Považuje za jasné, ako bude hlasovať zvyšok opozície a vyzval SaS, aby sa k nim nepridala. Pripomenul pád vlády Ivety Radičovej a jeho dôsledky. "Bola to chyba," uviedol a priznal, že aj Matovič vtedy hlasoval za.

Šipoš spomenul viaceré úspechy vlády, napríklad rozviazané ruky orgánov činných v trestnom konaní, reformy zdravotníctva, súdnej mapy či plán obnovy, ale aj príchod automobilky Volvo na Slovensko, zastropovanie cien elektriny a výsledky zahraničnej politiky. "Predstavme si, čo by sa dialo, keby vládol Robert Fico a Peter Pellegrini. Som presvedčený, že Ľuboš Blaha by tu písal pozývací list pre Vladimira Putina, Peter Žiga by vypisoval nové výzvy na eurofondy, premotivovaný kolega Mazurek by prednášal na školách o boji proti extrémizmu," podotkol.

"Ste spoluzodpovední za to, že máte menšinovú vládu," reagovala na Šipošov prejav šéfka klubu SaS Anna Zemanová. Tvrdí, že so Šipošom občas rátali hlasy koalície bez Sme rodina, aby dokázali niektoré reformy presadiť. Práve Sme rodina ich podľa nej blokovalo, napriek tomu si OĽANO vybralo zotrvanie v menšinovej vláde s Borisom Kollárom a jeho hnutím.

Erik Tomáš (nezaradený) pripomenul prieskumy verejnej mienky o nízkej dôvere vlády. Hovorí o vysvedčení tejto vlády. Vyčítal koalícii, že nedokáže prijať novelu Ústavy SR v súvislosti s predčasnými voľbami a napriek tomu sa označuje za demokratov.

R. Fico: Vláda musí padnúť, dochádza k rozkladu demokracie i právneho štátu


Táto vláda musí padnúť, v krajine dochádza k rozkladu demokracie, právneho štátu i sociálneho štátu. Vyhlásil to šéf Smeru-SD Robert Fico v pléne Národnej rady (NR) SR počas debaty k návrhu na odvolanie vlády. Všetci 27 poslanci Smeru-SD podporia pád vlády, budú prítomní na hlasovaní. Podporia ho zo svojich dôvodov, nie pre dôvody, ktoré uviedla SaS v odôvodnení. Po odvolaní vlády musia podľa Fica nasledovať predčasné voľby, považuje to za najspravodlivejšie riešenie.

"Nepotrebujeme na náš postoj návrh SaS alebo Hlasu. Vieme, že treba využiť každú príležitosť, ktorá je na stole," zdôraznil Fico. Nepamätá si takú vysokú mieru nedôvery, akú požíva táto vláda, ktorá sa chváli reformami. Pád vlády chce aj preto, aby Slovensko videlo, že SaS rozbije každú vládu, do ktorej vstúpi. Vníma to ako odkaz každému, kto by uvažoval nad spoluprácou so SaS.Vládnej koalícii Fico vyčítal, že sa tvária ako demokrati, no na opozičný míting sú schopní poslať políciu, ktorá zatkne ich lídra. Tvrdí, že na Slovensku sa znižuje priemerná životná úroveň a chudoba rastie. "Krajniak vytvára atmosféru, že krajina sa sociálne rozpadne, keď neprejde rozpočet. Ale ona sa už sociálne rozpadla," skonštatoval s tým, že vláda rozvrátila aj verejné financie a miera zadlženia je historická.

Šéf Smeru-SD si myslí, že hlavný dôvod odvolávania vlády je, že nebol vzatý do väzby. Pripomenul, že aj prípravné konanie musí byť zákonné a musia sa rešpektovať práva obvinených. Takúto predstavu právneho štátu odmieta.

Kritizoval aj fungovanie OĽANO, ktoré podľa neho nemá vnútorný stranícky život ani zjazdy. "To sú veci, ktoré sa raz prejavia, musí nastať štandardizácia politického systému," povedal.

Fico vyčítal aj SaS, že sa pridali ku všetkým "svinstvám", ktoré táto vláda odobrila, keď ešte boli súčasťou koalície. Šéf Smeru-SD chce premiéra, ktorý bude na prvom mieste vidieť záujmy tejto krajiny, nechce "proukrajinského" premiéra, ale proslovenského. Uznal, že aj iné krajiny majú svoje problémy a bolesti, no zdôraznil, že záujem iného štátu nemôže byť nad záujmom nášho.

Šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš reagoval, že úrokové sadzby na Slovensku sú najnižšie z krajín V4. Smeru-SD vyčítal, že keď sú vo vláde, považujú predčasné voľby za puč a zdôrazňujú legitímne dovládnutie. Šipoš súhlasí s tvrdeniami Fica o povalení vlády stranou SaS. Fica tiež pozval ho do centrály OĽANO, odkázal mu, že majú aj regionálne štruktúry.

Kolíková: Vláda je protikorupčná len do takej miery, ako to dovolí Kollár


Na snímke poslankyňa NR SR Mária Kolíková (SaS) počas rokovania mimoriadnej 79. schôdze parlamentu SR k návrhu na vyslovenie nedôvery vláde 8. decembra 2022 v Bratislave.
Foto: TASR - Martin Baumann

Súčasná vláda je protikorupčná len do takej miery, do akej to dovolí predseda Sme rodina a Národnej rady (NR) SR Boris Kollár. Vyhlásila to exministerka spravodlivosti a poslankyňa za SaS Mária Kolíková v úvode piatkovej parlamentnej diskusie k návrhu na vyslovenie nedôvery vláde. Vyčíta koalícii, že nezmenila paragraf 363 Trestného poriadku i nevydanie lídra Smeru-SD Roberta Fica súdu na väzobné stíhanie.

"Táto vláda je protikorupčná len do takej miery, do akej jej to dovolí Boris Kollár. A to je teda veľmi málo. A, bohužiaľ, tiež do akej miery jej to dovolia nezaradení poslanci z klubu OĽANO alebo už zaradení v klube Sme rodina," vyhlásila Kolíková. Pripomenula otvorenie schôdze na podnet Smeru-SD, ktorej cieľom malo byť podľa nej útočiť na vyšetrovateľov, prokurátorov a ovplyvniť svedkov. Odmieta argument, že nie je čas na vyslovenie nedôvery vláde pre jej boj s korupciou a mafiou. Ak ide o veľké korupčné kauzy s dosahom k nominantom bývalých vlád, musia podľa nej demokratické sily vyhrať aj ďalšie voľby. "Neslušný a nezodpovedný spôsob vládnutia súčasnej vlády naháňa opačných voličov k volebným urnám," vyhlásila.

Pri vytrácaní sa protikorupčného charakteru vlády argumentuje reformou súdnej mapy. Tvrdí, že súčasný minister sa do nej pokúsil dostať zmeny, ktoré šli proti jej podstate. Podotkla, že už pri prijímaní pôvodnej reformy sa prejavila malosť a nezáujem o skutočnú reformu v podobe lokálnych záujmov poslancov. "Osobitným príkladom je zachovanie malého súdu v Starej Ľubovni, ktorý nespĺňa nič z reformy," poznamenala. Dodala, že ak by poslanci hnutia OĽANO zahlasovali za zmeny na prokuratúre a zmeny paragrafu 363, generálny prokurátor by už nemal priestor zasahovať do konaní v korupčných kauzách pred podaním obžaloby.

Menšinový kabinet navyše podľa nej kráča po nebezpečnej ceste, pretože legitimizuje rokovania s extrémistami a zo spolupráce s nimi robí prijateľnú bežnú vec. "Toto je vážna hrozba pre štát, toto je vážna hrozba pre demokraciu," podčiarkla.

Pýta sa tiež, ako majú byť konštruktívnou opozíciou, keď im vláda nedáva priestor na korekciu jej zlých nápadov. Vláda podľa nej vedela o kríze v krajine a vystavila Slovensko neistote menšinovej vlády. "Upínanie sa na jedno funkčné obdobie je veľkou chybou. Nestačí nám niekoľkomesačné obdobie ani rok. Potrebujeme mať takú vládu, ktorá dá šancu ľuďom uveriť, že v ďalších voľbách boj za očistu od korupcie dáva zmysel a že sa to dá robiť slušne a zodpovedne. Preto podávame tento návrh," dodala.

Gábor Grendel (OĽANO) pripomenul, že Kolíková bola ministerkou spravodlivosti a pýta sa, koľkokrát predložila na vládu zmenu paragrafu 363. "Boli ste ministerkou spravodlivosti, mali ste tú kompetenciu. Ten zákon spadal do vášho portfólia," poznamenal. Mrzí ho nesplnenie záväzku z vládneho programu na úpravu tohto paragrafu. Poukázal však na to, že v tomto parlamente a jeho zložení sa na zmenu nenájde väčšina. Pýta sa Kolíkovej, s kým chce v ďalšej vláde tento paragraf upraviť, či s poslancami z Hlasu-SD, ktorí sa s SaS podpísali pod zvolanie mimoriadnej schôdze.

Do diskusie k návrhu na vyslovenie nedôvery vláde je prihlásených po Kolíkovej ešte 13 poslancov písomne, po nich sa môžu prihlásiť aj ústne.