Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 22. júl 2024Meniny má Magdaléna
< sekcia Slovensko

P. PAŠKA: Smer-SD sa na schôdzi k obžalobe prezidenta nezúčastní

Na snímke predseda Národnej rady SR Pavol Paška Foto: TASR/Martin Baumann

Obžalobu prezidenta iniciovala SaS, podporili ju KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd a časť OĽaNO.

Bratislava 12. marca (TASR) - Nikto zo Smeru-SD sa na dnešnej mimoriadnej parlamentnej schôdzi k obžalobe prezidenta SR Ivana Gašparoviča nezúčastní. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD). Sociálni demokrati sa nezúčastnili ani na schôdzi 14. februára, Paška zdôraznil, že ide o normálny parlamentný inštitút. Opozícii sa však vo februári neúčasť Smeru-SD nepáčila a prerušila schôdzu dodnes.

Predseda parlamentu na tlačovej konferencii dodal, že plénum dnes bude rokovať dovtedy, kým sa rozprava neskončí. Ak to bude nutné, tak aj po 19.00 h, čo je čas, kedy sa podľa rokovacieho poriadku končí rokovací deň. Po rozprave bude nasledovať tajné hlasovanie o návrhu.

Paška zároveň trvá na tom, že opozícia pri prerušení mimoriadnej schôdze k obžalobe porušila zákon. Opozícia schôdzu prerušila všeobecným súhlasom, podľa Pašku však jeho udelenie nebolo v súlade so zákonom. Zdôraznil, že obžalobu prezidenta Smer-SD naďalej považuje za nezmysel a dnešnú schôdzu za nedôstojné divadlo, ktoré by sa už malo skončiť.

Na snímke predseda Národnej rady SR Pavol Paška
Foto: TASR/Martin Baumann

K obžalobe prezidenta sa poslanci vracajú po mesiaci


Poslanci sa k návrhu na obžalobu prezidenta SR Ivana Gašparoviča vracajú po mesiaci. Obžalobu prezidenta iniciovala SaS, podporili ju KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd a časť OĽaNO. Opozícia je presvedčená, že prezident úmyselne porušil Ústavu SR, keď nevymenoval Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Poslanci o obžalobe začali hovoriť na mimoriadnej schôdzi 14. februára. Predseda parlamentu Paška obžalobu označil za absurdnú. Zdôraznil, že prezident mal právo nevymenovať nelegitímne zvoleného kandidáta.

V súvislosti s voľbou generálneho prokurátora sa nedávno objavili výpovede bývalých poslancov, ktorí pred prokurátorom potvrdili, že počas voľby došlo k manipulácii a že strany nútili poslancov hlasovať podľa pokynov vrátane tzv. Radičovej kódu. Podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) to dokazuje zlyhanie pravice, ktorá zabránila slobodnému výkonu mandátu poslanca. Predseda vlády vyzval pravicu, aby stiahla z parlamentu návrh na obžalobu prezidenta SR Ivana Gašparoviča za úmyselné porušenie Ústavy SR. Opozícia na obžalobe trvá.