Quantcast
< sekcia Slovensko

Paulis: Transformácia SAV prinesie transparentné pravidlá hospodárenia

Na archívnej snímke štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre vedu, výskum a inovácie Ľudovít Paulis. Foto: TASR - Pavol Zachar

Samotnej transformácii predchádzali aj konzultácie s predstaviteľmi rezortu školstva a Akadémie vied Českej republiky.

Bratislava 22. septembra (TASR) - Proces transformácie Slovenskej akadémie vied (SAV) prinesie obdobné transparentné pravidlá hospodárenia, aké už platia pre verejné vysoké školy na Slovensku. Posilní sa flexibilita verejných výskumných inštitúcií pre spoluprácu so súkromným sektorom, ale aj ich postavenie v rámci európskeho výskumného priestoru. Uviedol to štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ľudovít Paulis. Reagoval tak na to, že v utorok (21. 9.) plénum parlamentu schválilo novelu zákona o SAV a novelu zákona o verejnej výskumnej inštitúcii.

"Zmenou právnej formy centier a ústavov SAV sa umožní efektívnejšie využívanie duševného vlastníctva, ako aj flexibilnejšie kreovanie nových partnerstiev a spoluprác so súkromným sektorom a vysokými školami. To znamená aj predpoklad nárastu súkromných investícií do výskumu a vývoja a vyššiu produktivitu reálne uplatniteľných výsledkov," vysvetlil štátny tajomník rezortu školstva. Ako sa uvádza na webe rezortu školstva, proces transformácie SAV na verejné výskumné inštitúcie bol samotnou akadémiou dlhodobo vnímaný ako potrebný krok, ktorým sa otvárajú nové možnosti nielen pre samotnú akadémiu, ale predovšetkým pre nosné piliere slovenskej vedy - centrá a ústavy SAV.

"Toto je pre SAV významná chvíľa. Nedá mi nepovedať, že v roku 2017 sme už v podobnej situácii boli, ale tentoraz je to sľubnejšie a naša nádej je o to väčšia, pretože zo strany Ministerstva školstva, vedy výskumu a športu SR máme k realizácii týchto zákonov významnú podporu," poznamenal predseda SAV Pavol Šajgalík. Zároveň pevne verí, že to bude znamenať novú kapitolu v dejinách SAV, ktorá bude úspešná.

Samotnej transformácii predchádzali aj konzultácie s predstaviteľmi rezortu školstva a Akadémie vied Českej republiky. Práve česká akadémia vied si pred desiatkami rokov prešla podobnou transformáciou, ktorá pomohla identifikovať nielen možné prínosy, ale aj riziká. "Samozrejme, týmto pre SAV vzniká určité riziko, ktoré bude predstavovať väčšiu zodpovednosť, náležitú administratívu a prípravu procesov. Verím však, že vedeckí pracovníci a čelní predstavitelia SAV sa k tejto úlohe postavia zodpovedne a budú využívať výhody novej hospodárskej formy na produkciu ďalších kvalitných a užitočných výsledkov vedeckej činnosti," doplnil Paulis.

Transformácia podľa rezortu školstva nebude mať vplyv na zníženie zamestnanosti v akadémii a na zmeny v rozpočtovej kapitole SAV. Prijaté novely zákonov budú účinné od 1. novembra 2021. Transformácia ústavov a centier SAV na verejné výskumné inštitúcie nastane k 1. januáru 2022.