Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 2. apríl 2023Meniny má Zita
< sekcia Slovensko

Pre spoluprácu s ruskou rozviedkou obvinili dve osoby, navrhli i väzbu

Na snímke zľava špeciálny prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Daniel Lipšic a dočasne poverený prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran počas tlačovej konferencie na tému objasnená trestná činnosť vo veci vyzvedačstva a korupcie v súvislosti s Ruskou federáciou v Bratislave 15. marca 2022. Foto: TASR - Dano Veselský

Pavel B. poskytoval ruským spravodajským službám informácie od roku 2013. Týkali sa záujmov NATO a Ozbrojených síl SR. Priznal určitú sumu, ktorú za informácie prijal.

Bratislava 15. marca (TASR) - Bývalý funkcionár vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši Pavel B. z Liptovského Hrádku je podozrivý z dlhodobej spolupráce s ruskou vojenskou rozviedkou, ktorej mal odovzdávať mimoriadne citlivé dokumenty. Pre obavu z pokračovania v trestnej činnosti mu navrhli väzbu. Policajný prezident Štefan Hamran a špeciálny prokurátor Daniel Lipšic o tom informovali na utorkovej tlačovej konferencii.

V súvislosti s vyšetrovaním vyzvedačstva a korupcie prepojenej s Ruskou federáciou zadržala polícia tiež Bohuša G. z Košíc, Jozefa M. z Vranova nad Topľou a Bohuša M. z Ružomberka. Obvinenému Pavlovi B. a Bohušovi G. hrozí podľa Lipšica v aktuálnom štádiu trestného stíhania pre obvinenia z vyzvedačstva a korupcie trest odňatia slobody od štyroch do 13 rokov. Obidvaja obvinení sa k skutkom priznali. Ako upozornil špeciálny prokurátor, prebiehajú ďalšie úkony a budú sa preverovať majetkové profily.Pavel B. poskytoval ruským spravodajským službám informácie od roku 2013. Týkali sa záujmov NATO a Ozbrojených síl SR. Priznal určitú sumu, ktorú za informácie prijal. Zadržali ho v rámci akcie Kaťuša. Pri domových prehliadkach zaistila polícia USB kľúče, počítače s citlivými a utajovanými skutočnosťami, podrobné poznámky o plánoch spojenia a schôdzkach, ale aj vymieňané dokumenty.

Bohuš G. mal pôsobiť ako dopisovateľ dnes už štátom zablokovaného webu Hlavné správy. Obvinili ho pre vyzvedačstvo a prijímanie úplatku, k skutkom sa priznal. Približne od apríla 2021 spôsobil ako spravodajský agentúrny kontakt pre spravodajských dôstojníkov vojenskej rozviedky GRU Ruskej federácie. Jej dôstojníci mali pôsobiť pod krytím diplomatickej misie ruskej ambasády. Pri domovej prehliadke uňho polícia zaistila USB kľúče, nosiče, počítače, poznámky o plánoch spojenia, plány o podrobnej schôdzkovej činnosti so spravodajským dôstojníkom ruskej spravodajskej služby GRU, ale aj časť finančných prostriedkov.Jozef M. a Bohuš M. mali byť zdrojmi informácií pre Bohuša G. Ani jedného neobvinili, prepustili ich na slobodu. Jozef M. pracoval ako asistent poslanca Národnej rady SR. Bohuš G. sa mal prostredníctvom neho snažiť získavať citlivé informácie z prostredia parlamentu, najmä utajované skutočnosti napríklad z výročných správ spravodajských služieb. Bohuš M. je bývalým príslušníkom Slovenskej informačnej služby, kde pôsobil až do konca roka 2021. Aj prostredníctvom neho sa snažil Bohuš G. získavať utajené informácie. Pri domovej prehliadke uňho zaevidovali dva notebooky, USB kľúče, počítačovú techniku, služobný preukaz príslušníka Policajného zboru a strelivo."Prikladáme týmto prípadom mimoriadny dôraz aj preto, lebo v súčasnosti Ruská federácia kvalifikovala SR ako nepriateľský štát," podotkol Lipšic. Odmeny sa mali pohybovať rádovo v desiatkach tisíc eur. Hamran nevylúčil, že neskôr môžu byť obvinené ďalšie osoby. Ako pripomenul, spravodajskí dôstojníci vojenskej rozviedky Ruskej federácie sú vyňatí z pôsobnosti orgánov činných v trestnom konaní.

Špeciálny prokurátor ocenil prácu Vojenského spravodajstva, na základe ktorej sa začali trestné konania. Nevylúčil ani nepotvrdil pravosť medializovaného videa v súvislosti s prípadom. Podľa Hamrana sa zatiaľ nepotvrdilo, že by bol únik z policajného prostredia, ďalej to však preveria.