< sekcia Slovensko

Pavol R. sa podľa D. Lipšica snaží oddialiť rozhodnutie súdu

Na snímke právny zástupca rodiny Jána Kuciaka Daniel Lipšic. Foto: TASR Martin Baumann

Pojednávanie v kauze zmeniek pokračuje čítaním listín.

Bratislava 2. decembra (TASR) – Obžalovaný aj obhajoba si uvedomujú, aká je dôkazná situácia, a preto nastupujú obštrukcie. Myslí si to zástupca Markízy Daniel Lipšic pre pretrvávajúcu péenku Pavla R., obžalovaného z falšovania zmeniek TV Markíza, ktorý v pondelok opätovne neprišiel na pojednávanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS). Obhajca obžalovaných Michal Mandzák považuje situáciu za priaznivú.

Ja si myslím, že si obžalovaný aj obhajoba v tomto štádiu konania plne uvedomujú, aká je dôkazná situácia, napriek tomu, že keď vyjdú von, tak to komentujú všelijako,“ uviedol Lipšic. Tvrdí, že je celkom jednoznačné, že sa od začiatku pojednávania výrazne zosilnila.

S pánom prokurátorom a so splnomocnencom máme opačné názory na dôkazný stav. Myslíme si, že je tá situácia pre nás priaznivá,“ tvrdí zase Mandzák. Na to, či sa naozaj Pavol R. zo zdravotných dôvodov nemôže zúčastniť na pojednávaní, reagoval s tým, že nie je lekár.

Z vyjadrenia zdravotníckeho odboru Zboru väzenskej a justičnej stráže podľa Lipšica vyplýva, že sa obžalovaný na pojednávaní zúčastniť môže bez hrozby zhoršenia zdravotného stavu. „Štátny orgán nie je oprávnený v zmysle ústavy a zákona podávať správy zdravotného stavu, a to navyše bez vyšetrenia,“ reagoval Mandzák.

Pavlovi R. súd vyhovel v tom, že sa v pondelok opätovne nevypočúvala znalkyňa. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta to nevidí ako problém. V prípade, že by péenka Pavla R. pretrvávala, má podľa svojich slov pripravené alternatívne a efektívne riešenie. Špecifikovať ho nechcel.Pojednávanie v kauze zmeniek pokračuje čítaním listín.

Obžalovaní Marian K. a Pavol R. podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Á., ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.

Marian K. čelí obžalobe v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Pavol R. je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.