Quantcast
< sekcia Slovensko

Pellegrini premiérovi: Neblúznite o okamžitom stopnutí ruskej ropy

Na archívnej snímke z 26. apríla 2022 vpravo v popredí poslanec NR SR Peter Pellegrini (nezaradený) vľavo v pozadí Petra Hajšelová (Sme rodina) počas rokovania 65. schôdze parlamentu v Bratislave. Foto: TASR – Martin Baumann

Slovensko by malo podľa Pellegriniho bojovať za čo najdlhšiu možnú dobu prechodných podmienok v rámci Európskej únie.

Bratislava 10. mája (TASR) - Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR a líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini dúfa, že si premiér Eduard Heger (OĽANO) vzal k srdcu slová ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a prestane blúzniť o okamžitom odstrihnutí Slovenska od ruskej ropy a plynu. Vyhlásil to na tlačovej konferencii po príhovore Zelenského v pléne NR SR.

Pellegrini pritom poukázal na vyjadrenia Zelenského, že Ukrajina chápe náročnosť situácie pre Slovensko v súvislosti s dodávkami ropy a plynu a osamostatnenia sa. Slovensko by malo podľa Pellegriniho bojovať za čo najdlhšiu možnú dobu prechodných podmienok v rámci Európskej únie. Dodal, že Slovensko by malo podporovať ambíciu Ukrajiny stať sa kandidátskou krajinou na vstup do Európskej únie. Podčiarkol potrebu prosperujúcej Ukrajiny. Upozornil však, že aj Ukrajina musí prejsť prijímacím procesom, ktorý môže trvať dlho.

Na snímke prázdne kreslá opozície v rokovacej sále Národnej rady SR počas vystúpenia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského prostredníctvom telemostu v rámci 65. schôdze Národnej rady SR 10. mája 2022 v Bratislave.
Foto: TASR - Pavol Zachar


Líder Hlasu-SD dodal, že v pléne jeho poslanci podporia uznesenie z dielne OĽANO, ktorým má plénum odsúdiť vojnové zločiny páchané na Ukrajine zo strany Ruskej Federácie a jej lídra Vladimíra Putina. "Inak sa ani v tejto situácii konať nedá," povedal Pellegrini. Verí však, že koalícia nespraví preteky z predkladania takýchto uznesení.

Vladimír Baláž (Smer-SD) skonštatoval, že Ukrajinci sú v ťažkej situácii a je rád, že sa prejavu Zelenského zúčastnil. "Niektoré prejavy prezidenta Zelenského, teda ako boli komunikované v médiách, neboli podľa môjho gusta, ale príjemne ma prekvapil," uviedol Baláž. Bolo podľa neho vidieť, že má charizmu, dobrú prípravu a že vie pracovať s ľuďmi. Ocenil najmä to, že Zelenskyj spomenul aj rok 1968. Pozitívne vnímal i jeho vďaku za pomoc Slovenska a Slovákov Ukrajine. "To bolo pre mňa silné," povedal poslanec. Nechcel komentovať rozhodnutie iných predstaviteľov opozície a kolegov zo Smeru-SD, ktorí sa prejavu nezúčastnili.

"Príhovor bol krásny, dôstojný a ľudský, v úplnom kontraste so správaním fašistov či takmer fašistov, Roberta Fica, ktorý utiekol zadným vchodom pred hlasovaním," reagoval na príhovor ukrajinského prezidenta Tomáš Valášek (nezaradený). Vyzdvihol slová týkajúce sa energií. Výnimka pri odstrihnutí sa od dodávok plynu a ropy z Ruska by podľa neho bola pre Slovensko priznaním zlyhania. "Keby sme boli bývali investovali, tak ako investovali Litovci, do nezávislosti od Ruska, Poliaci, Česi do zmien vo svojich rafinériách, tak dnes nie sme v pozícii, že musíme ísť prosíkať do Bruselu," podotkol Valášek. To, že nemáme iné možnosti, považuje za zlyhanie bývalých i súčasnej vlády. Vyzdvihol varovanie Zelenského, že obchody s Ruskom môžu mať aj negatívne geopolitické dôsledky.

Na snímke uprostred poslanci ĽSNS, zľava Stanislav Mizík, Marek Kotleba, Rastislav Schlosár odchádzajú z rokovacej sály Národnej rady SR počas príhovoru ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý vystúpil prostredníctvom telemostu počas 65. schôdze Národnej rady SR 10. mája 2022 v Bratislave.
Foto: TASR - Pavol Zachar


Šéf Smeru-SD a poslanec Robert Fico, ktorý počas príhovoru Zelenského nebol prítomný v sále, uviedol, že nemá žiaden problém s tým, aby v NR SR vystúpila hlava cudzieho štátu. V stanovisku dodal, že jeho strana má problém s tým, čo Zelenskyj hovorí. Fico zopakoval, že nesúhlasí s dodávaním zbraní na Ukrajinu, pretože "všetko treba robiť pre mierové riešenie a nie pre predlžovanie vojny". Odmieta tiež také sankcie, ktorými by malo dôjsť k zastaveniu odberu ruského plynu a ropy.