Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. jún 2024Meniny má Ján
< sekcia Slovensko

Pellegrini: Írsko si rovnako ako SR chce zachovať právo veta v EÚ

Na snímke predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Hlas-SD). Foto: TASR Jaroslav Novák

Úspech a zmysel EÚ podľa neho spočíva v tom, že členské krajiny napriek rozdielom hľadajú pri ťažkých problémoch jednotu.

Bratislava/Dublin 28. februára (TASR) – Pre Írsko je rovnako ako pre Slovensko neprijateľné, aby sa pri rozhodovaní v Európskej únii odoberalo členským krajinám právo veta. Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) sa na tom podľa vlastných slov zhodol v stredu v Dubline s írskymi predstaviteľmi. Šéf parlamentu o tom informoval na sociálnej sieti.

Pellegrini rokoval s prezidentom Michaelom D. Higginsom o ruskej agresii na Ukrajine, konflikte Izraela s Palestínou či budúcnosti EÚ z pohľadu menších členských štátov, informovalo tlačové oddelenie NR SR. Stretol sa aj s predsedom Dolnej snemovne parlamentu Seánom Ó Fearghaílom a predsedom Senátu Jerrym Buttimerom.

"Írsko je rovnako malá krajina ako Slovensko a tu sme našli spoločnú reč aj s predsedami parlamentu aj s pánom prezidentom, že akékoľvek úvahy, aby sa v rámci... myšlienky posilnenia akcieschopnosti Európskej únie jednotlivým členským krajinám odoberalo právo veta v ďalších a ďalších oblastiach nášho fungovania, je absolútne neprijateľné," povedal Pellegrini.

Úspech a zmysel EÚ podľa neho spočíva v tom, že členské krajiny napriek rozdielom hľadajú pri ťažkých problémoch jednotu. "Akékoľvek posúvanie do systému hlasovania väčšiny by spôsobovalo, že Slovensko, ale aj Írsko ako malá krajina, by bolo v zásadných otázkach prehlasované a boli by sme len pasívnymi prijímateľmi rozhodnutí väčších krajín," zdôraznil.

Pellegrini na oficiálnej návšteve Írskej republiky pripomenul aj symboliku 20. výročia vstupu SR do EÚ, keďže v tom čase predsedalo Rade EÚ práve Írsko.

Spomenul tiež komunitu viac ako 15.000 Sloveniek a Slovákov žijúcich v Írsku. Podľa vlastných slov ho veľmi potešilo, že najvyšší írski predstavitelia na stretnutiach konštatovali, že slovenskú komunitu a jej fungovanie vnímajú v krajine ako veľký prínos.

Za veľmi pozitívne označil ekonomickú výmenu SR s Írskom, ktorá neustále rastie. Informoval, že slovenský veľvyslanec v Írsku organizuje v máji investičné fórum v Dubline.