Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. júl 2024Meniny má Kamil
< sekcia Slovensko

Pellegrini na summite vyjadril postoj k nomináciám Costu a Kallasovej

Slovenský prezident Peter Pellegrini počas okrúhleho stola na samite EÚ v Bruseli. Foto: TASR/AP

S nemeckým kancelárom Olafom Scholzom a španielskym premiérom Pedrom Sánchezom, ktorí sú z tábora socialistov, hovoril o tom, že Slovensko môže podporiť Costu.

Brusel 18. júna (TASR) - Slovensko počas pondelňajších rokovaní na mimoriadnom zasadnutí Európskej rady, ktorého cieľom bolo dohodnúť sa na najdôležitejších funkciách v inštitúciách EÚ, prednieslo svoje pozície a postrehy k nominantovi na predsedu Európskej rady Antóniovi Costovi a nominantke na šéfku diplomacie EÚ Kaji Kallasovej. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v utorok po skončení summitu, informuje bruselský spravodajca TASR.

Prezident, ktorý na summite zastupoval premiéra Roberta Fica, potvrdil, že nočné rokovania sa skončili bez jasnej zhody na troch menách - Európska ľudová strana (EPP) nominovala na predsedníčku Európskej komisie (EK) jej úradujúcu šéfku Ursulu von der Leyenovú, európski socialisti na funkciu predsedu Európskej rady navrhli portugalského expremiéra Antónia Costu a liberáli žiadajú post šéfa diplomacie EÚ pre estónsku premiérku Kaju Kallasovú.

Rokovania o obsadení vysokých funkcií podľa Pellegriniho pokračujú, pričom sa uvažuje, či sa napríklad mandát predsedu Európskej rady nerozdelí na dve rovnaké časové obdobia v prospech dvoch politických rodín. Definitívne sa o tom má rozhodnúť koncom budúceho týždňa na summite EÚ v Bruseli (27. - 28. júna).Pellegrini spresnil, že v tejto situácii nemôže potvrdiť otvorenú podporu Slovenska pre zotrvanie von der Leyenovej vo funkcii šéfky EK, na summite však jasne zazneli slovenské postoje voči Costovi a Kallasovej.

S nemeckým kancelárom Olafom Scholzom a španielskym premiérom Pedrom Sánchezom, ktorí sú z tábora socialistov, hovoril napríklad o tom, že Slovensko môže podporiť Costu. Portugalčan by však podľa Pellegriniho mal ako člen Strany európskych socialistov (PES) prehodnotiť svoj postoj k stranám Smer-SD a Hlas-SD, ktorým vlani v októbri v tejto politickej rodine zmrazili členstvo. Podľa Pellegriniho by sa mal usilovať, aby bol obom stranám prinavrátený ich predošlý status. Tým by socialisti mali na summitoch štyroch lídrov - popri Nemecku, Španielsku a Dánsku by to bol slovenský premiér Fico. Do frakcie S&D v europarlamente by tiež pribudlo šesť slovenských sociálno-demokratických poslancov.

"Pokiaľ bude Costa ako kandidát na predsedu Európskej rady a člen socialistickej rodiny podporovať Maroša Šefčoviča, tiež predstaviteľa sociálnej demokracie, v jeho ambíciách mať čo najsilnejšie portfólio v Európskej komisii, tak si vieme predstaviť jeho podporu," odkázal Pellegrini.

Pri Kallasovej upozornil, že geopolitická situácia vo svete je taká komplikovaná, že nový šéf diplomacie EÚ musí prezentovať širší pohľad na dianie vo svete, a nie presadzovať iba svoj doterajší pohľad na ruskú agresiu na Ukrajine.

"To zodpovedá rétorike premiérky malej baltskej krajiny, tam je to v poriadku, ale to nemôže byť jediný vektor politiky EÚ ako takej," vysvetlil Pellegrini. Podľa jeho slov ak Kallasová očakáva širšiu podporu, mala by predstúpiť pred lídrov ostatných členských krajín a prezentovať svoj širší geopolitický pohľad. Mala by povedať, aké vzťahy chce mať EÚ aj s inými časťami sveta a ako vníma iné konflikty - napríklad ten na Blízkom východe či iné rastúce hrozby vo svete.


(spravodajca TASR Jaromír Novak)