Quantcast
< sekcia Slovensko

R.FICO: Kandidátom Smeru na post predsedu NRSR je Peter Pellegrini

Na snímke minister školstva Peter Pellegrini prichádza na zasadnutie predsedníctva strany SMER - SD v Bratislave Foto: TASR/Martin Baumann

Meno kandidáta na post predsedu parlamentu dnes popoludní odobrilo predsedníctvo Smeru-SD. Novým ministrom školstva by sa mal stať dnešný štátny tajomník rezortu Juraj Draxler.

Bratislava 24. novembra (TASR) - Kandidátom Smeru-SD na post predsedu parlamentu sa stal aktuálny minister školstva Peter Pellegrini. Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámil premiér a predseda Smeru-SD Robert Fico. Kandidatúru Pellegriniho dnes odobrilo Predsedníctvo Smeru-SD.

Do funkcie majú Pellegriniho zvoliť v tajnej voľbe poslanci v utorok (25.11.) popoludní. Smeru-SD budú aj pri nesúhlasnom postoji opozície stačiť hlasy vlastných členov snemovne.

Pellegrini bol ministrom školstva len od júla 2014, keď nahradil Dušana Čaploviča (Smer-SD). Predtým pôsobil ako štátny tajomník na ministerstve financií.

"Peter Pellegrini patrí do generácie politikov, ktorí majú dlhšiu politickú budúcnosť ako moja generácia. Je logické púšťať do pozícii politikov, ktorí sa môžu osvedčiť. Je pri Smere-SD od začiatku, prešiel rôznymi stupňami," povedal Fico. Zároveň uviedol, že Pellegrini podá ako minister demisiu do rúk prezidenta Andreja Kisku v utorok dopoludnia a jeho nástupcom vo vláde sa stane súčasný štátny tajomník rezortu školstva Juraj Draxler.

Juraj Draxler
Foto: web MŠ SR


"Peter Pellegrini vytvoril v rezorte nový tím a dynamiku. Chceme zachovať kontinuitu, aby naďalej školská agenda bola v centre pozornosti Smeru-SD a vlády," vysvetlil Fico.Na pozíciu podpredsedu Národnej rady (NR) SR, ktorá sa uvoľnila po odchode Renáty Zmajkovičovej, bude Smer-SD navrhovať poslanca Miroslava Číža, ktorý už v minulosti na tomto poste pôsobil.

Profil Petra Pellegriniho si prečítajte v tomto článku na portáli Teraz.sk.


Profil Juraja Draxlera ponúka Teraz.sk v tejto správe.


Odchod ohlásil v noci po komunálnych voľbách

Pavol Paška oznámil rezignáciu z funkcie predsedu parlamentu aj vzdanie sa poslaneckého mandátu v noci po komunálnych voľbách vo volebnom štábe košického primátora Richarda Rašiho (Smer-SD). Svoje rozhodnutie vysvetlil tým, že chce chrániť svoju rodinu. Narážal tým na protest, ktorý pred jeho domom pre kauzu piešťanského CT zorganizovali niektorí opoziční poslanci. Paška bude pôsobiť ako profesionálny podpredseda Smeru-SD, za čo bude dostávať plat.

Pavol Paška s manželkou vo volebnom štábe počas čakania na výsledky vo Voľbách do orgánov samosprávy obcí 2014. Pavol Paška oznámil, že odstupuje z funkcie predsedu NR SR.
Foto: TASR/František Iván


Paška má Ficovu dôveru

Premiér na otázku, či si myslí, že Paška by mal ešte čo-to vysvetľovať slovenskej verejnosti, v Slovenskom rozhlase odvetil, že Paška je podpredsedom Smeru-SD, má na starosti politický úsek a má jeho plnú dôveru. "Ja som musel rešpektovať jeho rozhodnutie, je to druhý najvyšší ústavný činiteľ tejto krajiny. My sme v Smere-SD veľmi dobrý tím a nikto nikoho neprekvapuje nejakými rozhodnutiami. Veci išli štandardným spôsobom a ja som v situácii, keď musím v strane čo najrýchlejšie dotiahnuť proces výberu predsedu NR SR," ddodal.

Reakcie opozície

Opozícia verí, že Peter Pellegrini bude viesť Národnú radu SR menej arogantne ako Pavol Paška (obaja Smer-SD).

"Očakávam, že nová krv prinesie do Národnej rady nové, kultúrnejšie spôsoby zaobchádzania s opozíciou," povedal pre TASR šéf klubu KDH Pavol Abrhan. Pellegriniho nominácia ho do istej miery prekvapila. "Nebolo to bežne spomínané meno," poznamenal.

Dodal, že zvolenie Pellegriniho za podpredsedu Smeru-SD, jeho nominácia na ministra školstva a teraz na šéfa parlamentu dokazuje, že ide o novú tvár Smeru-SD.

Aj šéf SaS a bývalý predseda parlamentu Richard Sulík verí, že Pellegrini bude viesť parlament menej arogantne a kultivovanejšie ako Paška. Fakt, že Smer-SD siahol po Pellegrinim, ktorý sa "ledva oboznámil s problematikou školstva", dokazuje podľa Sulíka personálne zúfalstvo v Smere-SD.

Sulík zároveň verí, že školstvo dostane za ministra človeka schopného zlepšovať podmienky pre učiteľov a dobiehať kvalitu škôl vo vyspelom svete. Novým ministrom školstva bude súčasný štátny tajomník rezortu Juraj Draxler.

Igor Matovič z OĽaNO pozná podľa vlastných slov Pellegriniho málo na to, aby ho mohol súdiť. "Ale vyzerá ako normálny chlapík. Tak dúfam, že nasadí úplne iný štandard ako Pavol Paška. Nevyzerá, že je arogantný," povedal pre TASR Matovič.

Predsedu klubu Mostu-Híd Lászlóa Solymosa mrzí, že Pellegrini odchádza z postu ministra školstva. "Úprimne povedané, keď tam zasadol, tak sa veci pohli dopredu," vysvetlil s tým, že vo vedení parlamentu očakáva vďaka Pellegrinimu novú politickú kultúru.

Podľa Ľudovíta Kaníka má Pellegrini napraviť "korupciou silne pošramotené meno Ficovho Smeru". Pochybuje však o splnení tejto úlohy. "Keďže v prípade vlády Smeru je korupcia základnou súčasťou DNA tejto strany, zrejme ani táto nominácia neprekryje množiace sa korupčné škandály typické pre spôsob vládnutia Smeru," povedal.

Pre politológov je nominácia Pellegriniho prekvapením

Rozhodnutie strany Smer-SD nominovať do funkcie šéfa parlamentu ministra školstva Petra Pellegriniho (Smer-SD) je pre viacerých politológov veľké prekvapenie. Dúfajú, že jeho politická kariéra sa neskoční tak rýchlo, ako gradovala.

Pellegrini dostal podľa politológa Michala Horského šancu preto, že očakávaný kandidát na tento post, minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD), by bol pre istú vplyvnú časť strany sociálnych demokratov silná káva. "Preto dostal šancu ďalší mladý politik v strane," povedal pre TASR. Horský očakáva, že vo výkone funkcie šéfa parlamentu sa bude opierať najmä o skúsenosti podpredsedov Národnej rady SR. "Dúfajme, že jeho politická kariéra sa neskončí tak rýchlo, ako gradovala," podotkol.

Aj politológ Rastislav Tóth vyjadril v tejto súvislosti veľké prekvapenie. Vníma taktiež isté riziko, pretože podľa jeho slov Pellegrini nie je na politickej scéne príliš známym človekom a nepochádza ani z hĺbky strany. "Starí straníci Smeru po rozhodnutí Pavla Pašku odstúpiť z funkcie predsedu parlamentu a vzdať sa aj poslaneckého mandátu dávali najavo, že sa s nimi počíta. Avšak odďaľovanie ohlásenia mena nového predsedu ukázalo, že niečo nie je v poriadku," dodal Tóth.