Quantcast
< sekcia Slovensko

Premiér: Ak by účasť v Marrákeši znamenala podporu paktu, nejdeme tam

Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini - archívne foto Foto: TASR - Martin Baumann

Pellegrini tiež informoval, že požiada ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka spolu so štátnym tajomníkom Lukášom Parizekom z SNS o analýzu k účasti či neúčasti Slovenska v Marrákeši.

Slovenská republika v žiadnom prípade nepodporí Globálny pakt OSN o migrácii. V prípade, že by účasť Slovenska na rokovaniach o pakte na budúci mesiac v Marrákeši na hocijakej úrovni - ministerskej alebo inej – znamenala automaticky prihlásenie sa k paktu, za SR sa na rokovaní nikto nezúčastní. Po mimoriadnom summite EÚ v Bruseli to vyhlásil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Predseda vlády chce analýzu o tom, či by účasť na rokovaní v Marrákeši Slovensko k niečomu zaväzovala.

"Slovensko má problém so znením paktu OSN, ako je dnes navrhnutý. Slovensko si nemyslí, že neexistuje rozdiel medzi legálnou a nelegálnou migráciou. Ekonomickú migráciu považujeme za nelegálnu, škodlivú a za bezpečnostné riziko," uviedol Pellegrini s tým, že Slovensko s paktom nebude súhlasiť. "Ak by účasť akéhokoľvek zástupcu SR mala znamenať automaticky prihlásenie sa k Marrákešskému protokolu, tak sa nikto, vrátane ministra, na zasadnutí v Marrákeši za SR nezúčastní," doplnil.

Pellegrini tiež informoval, že požiada ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nom. Smeru-SD) spolu so štátnym tajomníkom Lukášom Parizekom z SNS o analýzu k účasti či neúčasti Slovenska v Marrákeši.

"Ak nám právna analýza ukáže, že je možno vhodné, aby sa niektorý z nižších predstaviteľov SR na tejto konferencii zúčastnil a jasne všetkým povedal, v čom SR nikdy s takýmto dohovorom súhlasiť nebude, a nebude nás to zaväzovať k tomu, že sa účasťou staneme akoby signatárom paktu, nevidím dôvod, prečo by tam niekto zo Slovenska alebo veľvyslanec z príslušnej ambasády nemohol ísť a naše výhrady tlmočiť," zdôvodnil predseda vlády.

O analýze hovoril s ministrom Lajčákom, ktorý tento postoj považuje podľa Pellegriniho za férový. Premiér verí, že o Lajčáka vláda nepríde. "Verím, že sa mi ako predsedovi vlády podarí pána ministra presvedčiť, že sa zmieri s rozhodnutím vlády a povýši službu SR nad svoj osobný postoj," uviedol Pellegrini. Lajčákov postoj chápe, ale myslí si, že priority a záujmy SR musia byť nadriadené osobným postojom. Pellegrini bude robiť všetko pre to, aby minister z vlády neodišiel, ocenil jeho kvality. Podľa premiéra Lajčák netrvá na tom, že do Marrákeša má ísť on osobne.

Globálny pakt OSN o migrácii rozdeľuje politickú scénu. Viaceré strany ho odmietajú, SNS trvá na uznesení, ktorým by parlament vládu požiadal o odmietnutie paktu. Tiež trvá na neúčasti Slovenska na rokovaní v Marrákeši. Lajčák pre toto uznesenie hrozí demisiou, hovoril, že premiérovi predložil iné, lepšie. Je presvedčený, že Slovensko by do Marrákeša malo ísť, aby prezentovalo svoj postoj.

vik (osobitný spravodajca TASR Jaroslav Bublinec)