Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. júl 2024Meniny má Iľja a Eliáš
< sekcia Slovensko

P.Pellegrini dúfa,že projekt The School Dance bude európska záležitosť

Na snímke štátny tajomník MF SR Peter Pellegrini. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Cieľom súťaže bolo podnietiť deti a študentov z materských, základných a stredných škôl, aby kreatívnou formou prepojili tanec a pohyb s informačnými technológiami.

Brusel/Bratislava 25. októbra (TASR) - Eurokomisárka pre digitálnu agendu Neelie Kroesová sa dnes popoludní v budove Európskej komisie zoznámila s víťazmi celoslovenskej súťaže pre školy "The School Dance", nad ktorou záštitu prevzal štátny tajomník Ministerstva financií SR Peter Pellegrini. Ten vyjadril nádej, že za podpory EK sa súťaž zrodená na Slovensku stane zaujímavou pre všetky školy v priestore EÚ.

Tri víťazné tímy dnes prostredníctvom svojich nápaditých tanečných kreácií a sprievodných videomateriálov zaujali početné publikum v budove EK. Kreativitu mladých školákov v kombinácii so zručnosťami z prostredia informačných technológií vo svojom prejave ocenil aj premiér SR Robert Fico a podpredseda EK Maroš Šefčovič. Podujatie vtipnými postrehmi sprevádzala moderátorka Adela Banášová.

Cieľom súťaže "The School Dance" bolo podnietiť deti a študentov z materských, základných a stredných škôl, aby kreatívnou formou prepojili tanec a pohyb s informačnými technológiami.

"Boli sme oslovení zo strany organizátorov School Dance 2012, ktorými sú združenie EDULAB a Tanečná škola Tansovia Petra Modrovského, či by sme nechceli participovať na tomto projekte. Rozhodli sme sa ho rozšíriť o digitálnu časť, čiže podporiť deti v tom, aby sa vedeli samy prezentovať, pripraviť digitálny plagát, ktorý bol predmetom súťaže a hlasovania divákov na internete," vysvetlil Pellegrini pre TASR.

Dodal, že jednou z cien, ktoré víťazným tímom ponúkol, bolo vystúpenie na pôde inštitúcií EÚ, aby sme sa mohli pochváliť, že na Slovensku vieme zostaviť projekt, kde sa spája tanec a kreativita, pohyb a digitálne technológie.Štátny tajomník MF SR tento projekt a zmysel súťaže dnes predstavil komisárke Kroesovej a vyjadril nádej, že za podpory komisie sa rozrastie aj na ďalšie krajiny EÚ a o rok sa v Bruseli stretnú víťazi z viacerých európskych krajín.

Pellegrini spresnil, že už 25. novembra sa v Bruseli uskutoční ďalšie z pravidelných stretnutí digitálnych šampiónov z EÚ, kde chce svojim kolegom predstaviť tento projekt a navrhnúť jeho cezhraničný rozmer. Na začiatok si vie predstaviť aj skromnejšiu verziu, napríklad súťaž pre školákov z krajín Vyšehradskej štvorky.

"Moja ambícia je však, aby sa táto súťaž rozšírila do všetkých krajín EÚ," priznal Pellegrini.

Pridanou hodnotou projektu je podľa neho to, že sa v rámci súťaže podarilo spojiť spolužiakov, ktorí sa možno spolu ani nehrali, pretože mali rôzne záujmy. Skĺbenie tanca a pohybu so svetom digitálnych technológií vytvorilo nové priateľstvá a tímy, kde sa žiaci vzájomne dopĺňali a motivovalo ich k zvýšenému záujmu o tanec a počítačové zručnosti, dodal.