Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 29. február 2024
< sekcia Slovensko

Pellegrini: Jediné, čo môže vláda SR v týchto časoch urobiť, je odísť

Na archívnej snímke Peter Pellegrini. Foto: TASR – Jaroslav Novák

Líder strany Hlas-SD pripomenul pandémiu a jej dôsledky, ale aj súčasnú vlnu zdražovania a infláciu. Vláda podľa neho nie je schopná riešiť situáciu.

Bratislava 12. mája (TASR) - Expremiér a líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini opätovne vyzval ministrov a premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), aby opustili funkcie, ukončili volebné obdobie a umožnili predčasné voľby. Uviedol to na štvrtkovej tlačovej konferencii. Vládny kabinet podľa Pellegriniho nie je schopný riešiť aktuálnu krízu a jediné, čo ponúka, sú šarvátky či zatýkanie opozície. Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR pre TASR reagoval tým, že Pellegrini by sa mal naučiť demokratickej trpezlivosti akceptovať štvorročné volebné obdobie.

"Jediné, čo môže vláda SR v týchto časoch urobiť, je odísť z postu predsedu vlády a ministrov, mali by splniť sľub, ktorý dali občanom po neúspešnom referende, predložiť do Národnej rady (NR) SR novelu Ústavy SR, ktorá umožní vykonanie predčasných volieb," skonštatoval Pellegrini. Vyzval koalíciu, aby poskladala 90 poslancov, ktorí zahlasujú za zmenu ústavy i za skrátenie volebného obdobia. Deklaroval, že jeho poslanci dodajú hlasy, a predpokladá, že tak urobí aj zvyšok parlamentnej opozície.

Pellegrini pripomenul pandémiu a jej dôsledky, ale aj súčasnú vlnu zdražovania a infláciu. Vláda podľa neho nie je schopná riešiť situáciu. Za dôležité považuje, aby kabinet dokázal ľudí upokojiť aj v otázke dodávok plynu. Poukázal aj na aktuálny spor medzi OĽANO a SaS, mediálne vyjadrenia ich predstaviteľov a tiež spor ministrov financií Igora Matoviča (OĽANO) a školstva Branislava Gröhlinga (SaS). Obaja ministri v stredu (11. 5.) avizovali, že zrejme pôjdu protestovať proti sebe navzájom. To Pellegrini označil za zvrátenosť.

Líder Hlasu-SD odmieta, že by už mali dohodnutú a pripravenú koalíciu so stranami PS a SaS. Hovorí o chorých výmysloch Matoviča. Pellegrini pripomenul, že napríklad PS odmietlo spoluprácu s Hlasom-SD aj na svojom nedávnom sneme. Hlas-SD podľa jeho slov nehľadá aktuálne žiadnu koalíciu a chce o nej hovoriť až po tom, ako budú známe výsledky parlamentných volieb.

"Odporúčame, aby sa Peter Pellegrini naučil demokratickej trpezlivosti akceptovať štvorročné volebné obdobie a čas do riadnych volieb venoval radšej tvorbe reálneho programu ako populistickej agitácii," píše sa v stanovisku Úradu vlády SR.