Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. júl 2024Meniny má Oľga
< sekcia Slovensko

Petrák: Zmena zákona o SAV neohrozuje transformáciu ústavov akadémie

Ľubomír Petrák, archívna snímka. Foto: TASR Jakub Kotian

Prezident SR Andrej Kiska vrátil poslancom zákon, cez ktorý sa má zmeniť aj zákon o SAV.

Bratislava 10. júla (TASR) - Zmena zákona o Slovenskej akadémii vied (SAV) neohrozuje transformáciu ústavov akadémie a verejné výskumné inštitúcie. Dáva iba priestor ústavom dať do poriadku niektoré záležitosti a transformovať sa. Pre TASR to uviedol predseda parlamentného školského výboru Ľubomír Petrák zo Smeru-SD, ktorý zmenu navrhol.

"Očakávam, že zákon, ktorý vetoval pán prezident, parlament opätovne schváli v pôvodnom znení a do konca roka sa ústavy SAV transformujú. Je tam povinnosť transformácie do konca roka," povedal Petrák. Pre zmenu sa rozhodol pre formálne nedostatky, ako napríklad nedodané niektoré dokumenty.

Prezident SR Andrej Kiska vrátil poslancom zákon, cez ktorý sa má zmeniť aj zákon o SAV. Namieta, že dochádza k ohrozeniu transformácie akadémie, keďže schválený zákon spôsobí pre zmätočnosť a nesystémovosť len chaos a právnu neistotu.

"V prípade novely týkajúcej sa Slovenskej akadémie vied a transformácie jej ústavov na verejné výskumné inštitúcie, táto bola vynútená situáciou, kedy SAV nestihla splniť podmienky pre registráciu verejných výskumných inštitúcií v zákonom stanovenom termíne do 31. mája 2018," uviedlo ministerstvo školstva.

Zdôrazňuje, že snahou rezortu bola "záchrana týchto organizácií, aby mali právnu istotu režimu, v akom fungujú a v budúcnosti mohli fungovať ako rozpočtové a príspevkové organizácie s tým, že sa stanú verejnými výskumnými inštitúciami a založené budú do konca roka 2018".